Vlci obsadili nejen pohraničí Česka. V zemi mají šestnáct teritorií, ukázal monitoring

Střední Evropa má díky své poloze charakter křižovatky, kde se setkávají vlci z různých populací. Zdroj: Hnutí Duha

10.01.2019
Pohraniční pohoří Česka jsou obklopené vlčími smečkami. Jedna z nich přitom ovládla i vnitrozemí. Vykázal to monitoring šelem, na kterém se kromě dalších organizací podílí lidé z Hnutí DUHA Olomouc a Česká zemědělská univerzita (ČZU) i polské sdružení WILK.

Šestnáct vlčích teritorií - alespoň částečně - v roce 2018 odborníci zmapovali v republice a až na jednu výjimku všechny v pohraničních horách. „Některé smečky na naše území zasahovaly jen nepatrně. V deseti případech se jednalo o smečky o třech a více kusech, v pěti případech o vlčí pár, v jednom případě byl zmapován takzvaný teritoriální vlk," vysvětlil Miroslav Kutal, expert na velké šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

Stopaři vlky sledovali od května roku 2017 do konce dubna 2018 s tím, že toto období zahrnuje „rozmnožovací cyklus“, protože vlčata se většinou rodí v dubnu.

„Genetický výzkum loni ukázal, že Česká republika se nachází na křižovatce rekolonizačních cest vlků z různých koutů Evropy. Nejčastěji se do Čech dostávají vlci ze severu - ze středoevropské nížinné populace, jejíž centrum je v západním Polsku a Německu. Na Moravu a do Slezska se zatím šíří vlci ze slovenských a polských Karpat. Ojediněle se na našem území mohou dostat vlci až z Alp, odkud pochází jeden ze šumavských vlků,“ uvedl Aleš Vorel, výzkumník z ČZU a vedoucí projektu OWAD.

Jedna vnitrozemská smečka už pátý rok obývá Ralskou pahorkatinu poblíž Doks. „Rozmnožila se poprvé v roce 2014. Od té doby vlci postupně osídlují pohraniční hory od Krušných hor, přes Šluknovsko, Lužické hory až po Broumovsko, kde se kromě smečky v předešlé zimě usídlil i další vlčí pár. Nově se vlčí teritoria etablují i v jižních Čechách, kromě Šumavy také v Novohradských horách a na Třeboňsku na česko-rakouském pomezí,“ popsal Kutal.

Zimní stopování

U některých párů zoologové v létě 2018 potvrdili narození vlčat, ale výsledky budou jasné, až skončí zima, kdy profesionální i dobrovolní stopaři vlčích smeček skončí jejich zimní mapování.

„Trend, který v České republice v posledních letech pozorujeme, kopíruje to, co vidíme v dalších evropských zemích. Vlci se dnes již vyskytují ve všech větších evropských státech - například do Dánska, Nizozemí nebo Belgie přišli vlci také ze středoevropské nížinné populace stejně jako k nám,” upozornil Kutal.

„Na rozdíl od rysů nebo medvědů v Evropě neproběhly žádné umělé reintrodukce. Nejsou totiž potřeba - vlci nám ukazují obdivuhodnou schopnost znovu kolonizovat naši krajinu,“ doplnil.

Útočí i na hospodářská zvířata

Vlci obecně podle odborníků pomáhají lesníkům a myslivcům  snižovat přemnožené kopytníky. „Mohou napadat také hospodářská zvířata, především ovce. Škody, které vlci působí, však nevzrůstají přímo úměrně jejich zvyšujícímu se počtu. Podle krajských statistik se sice v roce 2016 škody skokově zvýšily, v roce 2017 však počet zabitých zvířat poklesl, přestože se počet vlků na našem území více než zdvojnásobil,“ upozornil Kutal, podle něhož byl podobný trend zaznamenán i v Sasku.

Zoologové zároveň očekávají, že se v Česku objeví další vlčí teritoria. „Stane se to spíše v odlehlých venkovských pohraničních oblastech. Vlk je díky své vysoké mobilitě schopen celou zem přeběhnout za několik nocí. V republice se vyskytuje dost vlků. V naší krajině je ale možné zaregistrovat i solitérní vlky, kteří teprve hledají partnera či místo, na jejich pobytové stopy je možné narazit prakticky kdekoliv v zemi,“ řekl Kutal.

Na projektu se kromě zmíněních institucí podílí také Objektivní akceptace vlka v člověkem pozměněné přeshraniční krajině (OWAD),


Autor: ) ( red

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Na ukrajinském festivale zahrají i „drahokamy“ ze Lvova. Boršč bude zadarmo

  23.06.2019
  Již počtvrté přijedou do Ostravy ukrajinské soubory. Lidé si jejich umění užijí v centru města 29. června...

  Pneumokok stále hrozí a zabíjí i slavné lidi. Bránit se lze očkováním

  21.06.2019
  Velmi vážnému průběhu pneumokokové infekce (IPO) například loni v Olomouckém kraji čelilo čtrnáct lidí...

  Do práce na kole vyrazilo o 3 000 lidí víc než loni. Cyklisté ušetřili životní prostředí od 466 tun CO2

  18.06.2019
  K letošní deváté ekologické výzvě Do práce na kole (DPNK) se po celé republice připojilo 19 576 účastníků....

  Odpůrci drog navštíví 39 měst a na kole či během urazí 1 100 kilometrů, aby před nimi varovali

  11.06.2019
  Trasa letošního dvanáctidenního Cyklo-běhu vede přes 39 měst Čech a Moravy a měří 1 100 kilometrů. Tým...

  Hejno plyšových slepic se zapsalo do České knihy rekordů. Klece nebrat…

  11.06.2019
  Sedm plyšových slepic dorazilo do Pelhřimova na festival rekordů a kuriozit a tam si celá parta převzala...

  Jedna vratná miska lze použít až 600 krát. Novinka dorazila do Česka

  10.06.2019
  Recyklovatelné vratné misky, jejichž životnost nahradí až 600 těch jednorázových, mohou od pátku vyzkoušet...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: