V soutěži Česká hlava získal ocenění za invenci tým z Fakulty strojního inženýrství a Středoevropský technologický institut VUT Brno.
Získali jej za mikroskop, který je schopný pozorovat živé buňky, aniž by bylo nutné používat kontrastní látky.
„Udělení ceny nás těší a povzbuzuje k další práci, zejména v aplikační oblasti, kterou je pozorování živých buněk neinvazivním způsobem. Díky tomu můžeme přesně měřit reakce buněk na vnější podněty, například aplikaci potenciálních léčiv,“ uvedl vedoucí týmu Radim Chmelík.
Další ocenění jsou pracovníci Pavel Kolman, Zbyněk Dostál nebo Martin Antoš.
Do vývoje multimodálního holografického mikroskopu se zapojil i Tomáš Slabý ze společnosti Tescan Brno.
„Dokončili jsme několik prototypů a mikroskop se objevil v komerční nabídce společnosti. Dobrou a povzbuzující zprávou je, že se do této vědecké práce intenzivně zapojovali také studenti VUT,“ dodal Chmelík.
Mají již i patent
Mikroskop umožňuje pozorovat buňky v přirozeném prostředí. Na výzkumu momentálně pracují i buněční biologové ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity v Brně.
„První úvahy a experimenty se datují do devadesátých let, intenzivní výzkum a vývoj je záležitostí posledních asi deseti let,“ prozradil Chmelík.
Mikroskop je patentovaně chráněn v České republice, Spojených státech Amerických, Číně, Japonsku a jiných zemí, které jsou zahrnuté do Euroasijského patentovaného úřadu.
Autor: Lenka Drelichová
Přidejte se k nám na facebooku!