1 500 korun. Taková je plná výše pokuty za jízdu načerno v prostředcích hromadné přepravy v metropoli. Pokud ji přistižený pasažér zaplatí do patnácti dnů nebo přímo revizorovi na místě, pak se mu sníží na 800 korun. Stále však existuje šance na zaplacení nižší částky.
„Pokuta za půlku je mimořádně úspěšná. Více než pět tisíc černých pasažérů motivovala ke koupi ročního kuponu. Sami mohou celý rok jezdit jen za deset korun za den a pro město to znamená dlouhodobé snižování celkového počtu černých pasažérů,“ vysvětloval náměstek primátora Adam Scheinherr.
K zaplacení „pouze“ 400 korun stačí, aby si přistižený pasažér koupil do pěti pracovních dnů od odhalení revizorem roční kupon za 3 650 korun. Původně hrozící pokuta ve výši 1 500 korun se tak sníží skoro na čtvrtinu.
„V roce 2018 bylo v rámci Pražské integrované dopravy odhaleno revizory bez platné jízdenky jen 232 852 černých pasažérů, o rok dříve jich bylo 272 010. Aktivita revizorů přitom nijak nepolevuje,“ vysvětloval šéf pražských revizorů Pavel Kurka.
Dopravní podnik chystá také další akce se zvýšeným dozorem, na které ale dopředu upozorňuje. Například v březnu tak mohou lidé počítat s vyšším počtem revizorů v úterý 5. března, v úterý 12. března a v pondělí 25. března. Místa, kterých se tato akce týká, jsou navíc zřetelně označena velkou cedulí.
Jak říkají sami pracovníci přepravní společnosti, cílem není lidi trestat, ale naopak je přesvědčit o tom, že platit za službu je normální a že cena 10 korun na den je ve srovnání se světem a kvalitou služeb opravdu výhodná.
Autor: Petr Jindra
Přidejte se k nám na facebooku!