Jako jednu z hlavních programových linií si dramaturgie Horáckého divadla vytyčila téma hledání našich kořenů a genia locci města Jihlavy a celého kraje. „Nejde nám o to napsat velké dramatické dílo, ale o sdělení, pokus vyrovnat se s místem, kde žijeme a tvoříme, protože pokud nebudeme znát naši minulost, nemůžeme najít naši současnou identitu,“ podotýká režisér Michal Skočovský.
Inscenace je rozčleněná do osmi kapitol, inspiračními zdroji se staly přelomové dějinné události, které různým způsobem Jihlavu poznamenaly v uplynulých osmdesáti letech.
Hlavním „autorským subjektem“, průvodcem celého představení se stává postava Režiséra, který se právě přistěhoval do prázdného bytu v jednom domě v Jihlavě a pátrá po jeho minulých obyvatelích a po příbězích neznámého města, které se tu odehrály v průběhu osmi dekád. Osmdesát let existence Horáckého divadla bylo mimo jiné také podnětem ke vzniku tohoto díla.
„Nesledujeme ovšem souvislý příběh ani jednoho hlavního hrdinu. Hlavním hrdinou je sám režisér a jeho hledání, tápání, otázky a pocity spojené s tímto místem,“ upřesňuje dramaturgyně Barbora Jandová. „Tak šel čas jihlavskou ulicí je dramatická koláž - mozaika příběhů, dojmů, vjemů a dějinných událostí, které potkaly a utvářely duši tohoto města. Viděno očima člověka, který se s městem teprve seznamuje, je pro něj zatím neznámé a cizí,“ dodala.
Dokudrama Tak šel čas jihlavskou ulicí vznikalo jiným způsobem, než běž běžné repertoárové inscenace v HDJ, počáteční první verze scénáře s jeho tématy a načrtnutými dialogy byla nabídnutým materiálem a výzvou ke zpracování, na kterém tvůrčí tým spolupracoval průběžně také s hereckým souborem.
Účinkují: A. Palatínusová, S. Hruškociová, J. Kundera, R. Vokůrka, Z. Dryšl j. h., T. Schottnerová j. h., L. Matěj, Š. Čermáková, J. Škrdla, P. Soumar, L. Sobotková, M. Šindelář j. h. a M. Chalány j. h.
zobrazit méně