Lidská důvěřivost nemá hranic. Jinak si zřejmě nelze vysvětlit kauzy podvodů s naprosto totožným scénářem. Starší ženu na sociální síti osloví cizinec, zpravidla pracující na nějaké společensky prestižní pozici, který se pohybuje na rizikovém území. Buď v Africe, případně ve válkou zasažené Sýrii, což byl případ zlínského podvodu.
Se ženou se nejprve baví, vypráví ji svůj příběh. Následně pod záminkou budoucího sňatku z ní začne tahat peníze. Nepravý chirurg vše ještě vyšperkoval tím, že nekomunikoval anglicky, ale používal internetový překladač.
„Koncem prosince se domluvili, že za ní přiletí do Prahy a rovnou si smluvili sňatek. K tomu, aby opustil základu, si potřeboval vyřídit volno, za což musela žena zaplatit. Za pouhých jedenáct dní zaslala prostřednictvím nebankovní společnosti různě vysoké částky na různá jména, celkem se jednalo o více než pět tisíc euro plus poplatky za převod peněz,“ popisovala policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Jenže podvodníci své požadavky zpravidla stupňují. A nejinak tomu bylo i v tomto případě. 10. ledna přišel e-mail s potvrzením přijetí peněz a žádost o zaslání devíti tisíc euro na pojištění. Ty už žena poslat nemohla, protože neměla z čeho.
„Zpočátku posílala své naspořené prostředky. Když jí peníze došly, vzala si půjčku u bankovní instituce. Chirurg jí poté ještě napsal, aby si vzala další půjčku, aby si mohl volno ke sňatku vyřídit, to už ale žena odmítla a celý případ oznámila na policii,“ doplnila Kozumplíková.
Pachateli hrozí v případě dopadení a prokázání viny až pětileté vězení. Případy internetových podvodů však bývají pro policisty velmi složité. A tak možná podvedená spláče nad výdělkem i nad půjčkami.
PSALI JSME: Z amerického chirurga se vyklubal nigerijský podvodník. Žena z Hradce přišla o 17 tisíc |
Autor: Petr Jindra
Přidejte se k nám na facebooku!