Zámeček i okolí čekají velké změny. Pietní místo ponese paměť tří generací  City
  01.02.2017

Dlouho očekávána rekonstrukce Památníku Zámeček získává reálné obrysy. Pardubičtí zastupitelé podpořili vypsání architektonické soutěže. Modernizace pietního místa za 15 milionů korun předpokládá novou expozici i několikanásobné rozšíření prostoru kolem bývalého popraviště.

Zámeček, nebo také Larischova vila, se do historie Pardubic zapsal jako místo, které se za heydrichiády stalo popravištěm gestapa. Léta chátrající objekt se v následujících letech dočká rekonstrukce. Alespoň tak zní plán radnice.

„Plánované otevření nové expozice pro veřejnost proběhne na jaře roku 2020 a bude navazovat na již existující takzvanou Bartošovu stezku v ulicích města,“ uvedla mluvčí magistrátu Iveta Koubková.

Oprava národní kulturní památky vyjde na 15 milionů korun, magistrát je chce čerpat z evropských dotací. Kromě opravy Zámečku se modernizace dočká i okolí. Projekt počítá také se stavbou nové budovy, kde bude umístěna expozice.

„Hlavní ideou je, aby prostor Památníku Zámeček sloužil nejen ke vzpomínce obětí druhého stanného práva, které byly v místě popraveny, ale i k uchování památky obětí nacistického režimu regionů Pardubicka, Královéhradecka a Kolínska,“ naznačil náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Oprava rozdělí Zámeček do čtyř tematických částí. A to na paměť doby, která bude v první části budovy sloužit například k promítání filmů a pořádá přednášek a koncertů. Druhá část ponese název paměť mrtvých jako připomínka obětí.

Další část, tedy paměť zmizelých, má sloužit jako symbolické místo vzpomínek. Poslední, čtvrtá část se bude nacházet v parku a je pojmenovaná paměť živých.

Na projektu už pracuje jednadvacetičlenný projektový tým. Spolupracovat by s ním měl mimo jiné i Vojtěch Kyncl, který se podílel na vytvoření expozice v Ležákách, Letech, Bartošově stezce v Pardubicích nebo vzpomínkové akci Silver A v paměti tří generací.


Autor: Veronika SkřivanováMísto události: U Zámečku 549, Pardubice


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: