Brňané pozvali kolegy a vyrazili za objevy na unikátní základnu do Antarktidy



 15. 02. 2017

Členové vědecké expedice Masarykovy univerzity už zase plné své úkoly v Antarktidě, na stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. První skupinu tam už v lednu dopravil ledoborec chilské armády Almirante Óscar Viel. Přesun zbylých 13 členů ze základny argentinského vojenského letectva v Rio Gallegos komplikovalo počasí.

Letošní expedice má dohromady sedmnáct členů, kromě Masarykovy univerzity se na výzkumu podílejí dva vědci z Univerzity Karlovy a dva zahraniční odborníci ze Slovenska a Turecka, kteří se expedice účastní na pozvání Českého antarktického nadačního fondu. Zkoumat budou klima, ledovce či rozšíření rostlin na ostrově.

Vědci budou pokračovat ve studiu ledovců, klimatu nebo rostlin. „Rostlinní fyziologové se doposud zabývali studiem společenstev jen na několika místech ostrova. Letos mají v plánu prozkoumat prostorové rozšíření nižších rostlin a mikroorganismů,“ uvedl vedoucí expedice Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Drony v zemi ledu a sněhu
K tomu využijí mimo jiné bezpilotní systémy se zavěšenou kamerou, které budou pořizovat snímky s dostatečným rozlišením a dostanou se také na nepřístupná místa.

„Z fotografií a videonahrávek povrchu budeme vytvářet trojrozměrné modely. Kromě rozšíření nižších rostlin se chceme soustředit především na ledovce, permafrost, tedy dlouhodobě zmrzlou půdu, a také aktivní vrstvu, tedy svrchní část permafrostu, která v letním období rozmrzá,“ řekl Nývlt s tím, že počítají s detailním zmapováním asi deseti kilometrů čtverečních ostrova.

Po několika letech odborníci využijí také georadar, který pomůže se zkoumáním mocnosti a vlastností ledovců a aktivní vrstvy permafrostu. Geolog výpravy se pak bude věnovat také zkoumání dřívější sopečné činnosti na ostrově.
Kromě přírodovědných výzkumů bude pokračovat spolupráce s průmyslovou sférou, kdy se bude testovat odolnost nových technologií, jako jsou polymery či nátěrové hmoty v antarktických podmínkách.

Provozovatelem stanice je Masarykova univerzita, Brno. Stanice se skládá z hlavní budovy a 9 technicko-hospodářských kontejnerů.

Touha po poznání
Založení stanice mělo jasný cíl: vytvořit pro české vědce ideální podmínky. "Cílem projektu Vybudování české vědecké stanice v Antarktidě bylo vytvořit v Antarktidě vědecké a technicko-logistické základy pro realizaci českých vědeckých programů," popisují vědci na oficiálních stránkách Polární výzkum Masarykovy univerzity.

Budova je téměř na ideálním místě pro výzkum. "Celý komplex se nachází na pobřežní terase v nadmořské výšce osm metrů ve vzdálenosti sto metrů od pobřeží," doplňují polárníci. "Hlavní budova stanice je sestavena z dřevoštěpkových tepelně izolovaných panelů a poskytuje ubytovací, vědecké a technické zázemí pro 15člennou posádku."


Autor: Lukáš Vaňkát

Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: