Pozor na hořlaviny a zábavní pyrotechniku, zvedají varovný prst hasiči z celého Česka. Zkušenosti z minulosti potvrzují, že právě snaha o ještě větší a efektnější oheň končí často na urgentních příjmech nemocnic.
„V minulosti bylo nejedno vážné zranění způsobeno tím, že se účastníkům oslav nechtěl oheň rozhořet či se jim zdál příliš malý, a proto použili tyto vysoce hořlavé látky, a došlo k nečekaně intenzivnímu vznícení s vysokými plameny. Popřípadě už lidé dopředu vydatně polili dřevo, připravené k zapálení,“ varoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.
Jeho zkušenosti potvrzují i kolegové z jiných krajů. Ti také nabádají, ale lidé do ohně neházeli žádnou zábavní pyrotechniku. A už vůbec ne v alkoholovém podroušení. Taková kombinace může mít až fatální následky.
„Pokud má pálení čarodějnic třeba jen rodinný charakter, je vhodné si připravit dopředu v blízkosti ohně několik kbelíků s vodou či pískem. I když žádný požár nevznikne, může voda posloužit například k osvěžení a mytí rukou a po ukončení akce k důkladnému zalití zbytků žhavých uhlíků,“ doplnil dobrou radu na závěr hasičský mluvčí.
Nejen on doufá, že se čarodějnické veselí obejde bez zranění a požárů. Nač si kazit první máj, lásky čas, o němž básnil už Karel Hynek Mácha.
Autor: Petr Jindra
Přidejte se k nám na facebooku!