VIDEO: MHD spustila kampaň, v níž Petr Svěcený komentuje „fauly“ ve veřejné dopravě

Mladá maminka je v postavení mimo hru. Co naplat, že ne vlastní vinou. Zdroj: Máte Hromad Důvodů

11.04.2019
Ofsajd, hrubost či nesportovní chování. I sportovní laik tuší, že takové výrazy jsou typické pro sportovní zápolení. Jenže v přeneseném slova smyslu je lze použít také na chování lidí v městské hromadné dopravě. Celorepubliková kampaň Máte Hromadu Důvodů použila originální komentář Petra Svěceného, aby propagovala veřejnou dopravu. A MHD představuje jako sportovní kolbiště.

„Na hrací ploše máme hráčku, která by se chtěla zapojit do akce. Bez pomoci ostatních se ale vůbec nedostane do hry. Jako kdyby ji spoluhráči úplně ignorovali. Je v postavení mimo hru. Tohle si nezaslouží,“ zní jeden z mnoha komentářů. 

Kdo by nesledoval video, patrně by hádal, že se jedná o ženu při nějakém sportovním utkání. Jenže to není tak úplně pravda. Zkušený komentátor zde totiž popisuje situaci, kdy chce matka s kočárkem nastoupit do autobusu s bariérami. Jenže místo toho, aby jim cestující pomohli, dělají, že ji vůbec nevidí.

V podobném duchu se nesou i další videa, která prostřednictvím celostátní kampaně Máte Hromadu Důvodů upozorňují na chování lidí v prostředcích hromadné přepravy. Tu spustilo Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), které spojilo dopravní podniky ve všech krajských městech a dalších velkých sídlech země.

Kampaň pranýřuje "neomalenost" lidí v MHD: agresivní muž, prodírající si cestu mezi sedačkami, symbolizuje hrubost. Mladá blondýnka, sledující bez přestání svůj mobil a zakrývající druhé sedadlo vlastní taškou, pro změnu nesportovní chování.

Vášnivý čtenář blokující dveře se provinil nedovoleným bráněním, mladí výrostci si z reproduktory pouští hlasitou hudbu a  jsou pro změnu "zakázaným uvolněním". A ani to není vše. YouTube profil kampaně představuje i další videa, která vtipně ukazují, jak se lidé běžně chovají.

Mnozí cestujjící si své nevhodné chování ani neuvědomují. „To, jak se v dopravním prostředku chováme k sobě i k vybavení, jak jsme ohleduplní k ostatním cestujícím, nebo jak se před nimi projevujeme, se odráží na celkovém dojmu z jízdy,“ upozornil předseda Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus.

Že má být tato aktivita nejen poučná, ale i vtipná, potvrzuje ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek. Také brněnský dopravce se projektu zúčastnil. „Vsadili jsme na sportovního ducha našeho národa, proto padla volba na skvělého komentátora sportovních utkání Petra Svěceného pro namluvení rozhlasových spotů i komentářů k videím. Věřím, že cestující i díky jeho osobnosti přijmou reklamní spoty pozitivně.“

Kampaň, která poběží celkem dva měsíce, stála 1,8 milionů korun. Na financování se podílelo sedmnáct zapojených dopravních podniků. Jejím cílem je krom pobavení také odstranění „nedovolených zákroků“ z prostředků hromadné přepravy a motivace k lepšímu chování v ní.

 


Autor: Petr Jindra

Své pouto k City.cz si budoval po dobu dvou let jako externista-sporťák. Pak lásku projevil naplno a stal se plnohodnotným členem redakčního týmu.

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Tři desítky policejních psů předvedli své schopnosti. Vyzráli i na pět hodin staré stopy

  19.04.2019
  Policejní psovodi soupeřili na mistrovství Moravy v Dobroticích u Holešova, kam si pozvali i hosty ze...

  Evropská unie vydá 150 tisíc korun za projekty, které vyberou "lajky" na Facebooku

  15.04.2019
  Až do začátku května mohou lidé hlasovat o tom, který z evropských projektů v Česku bude tím nejpopulárnějším....

  FOTO: Medvědici s obojkem přivábily Hukvaldy. Pohybuje se v noci, přes den spí

  14.04.2019
  Medvědice, kterou nedávno ochránci přírody odchytili v Beskydech do speciální klece, uspali  a nasadili...

  OBRAZEM: Při záchraně lidí z porouchané lanovky na Sněžku cvičili hasiči z obou stran hranice

  11.04.2019
  Poplach! Lanovka na Sněžku se zasekla a uvízli na ní lidé. Na mimořádné cvičení vyrazili hasiči z Česka...

  Hledá se zelená střecha roku. Soutěžit mohou domácnosti i firmy

  08.04.2019
  Každá střecha bez zeleně je promarněnou příležitostí, tvrdí organizátoři soutěže Zelená střecha. Ta je...

  Exekuce jsou selháním demokracie. Naše životní ideály mizí vlivem sociálních sítí, tvrdí uznávaný profesor

  02.04.2019
  Miroslav Bárta je ve světě egyptologie uznávanou osobností. Je ředitelem egyptologického ústavu na filozofické...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: