VIDEO: MHD spustila kampaň, v níž Petr Svěcený komentuje „fauly“ ve veřejné dopravě

Mladá maminka je v postavení mimo hru. Co naplat, že ne vlastní vinou. Zdroj: Máte Hromad Důvodů

11.04.2019
Ofsajd, hrubost či nesportovní chování. I sportovní laik tuší, že takové výrazy jsou typické pro sportovní zápolení. Jenže v přeneseném slova smyslu je lze použít také na chování lidí v městské hromadné dopravě. Celorepubliková kampaň Máte Hromadu Důvodů použila originální komentář Petra Svěceného, aby propagovala veřejnou dopravu. A MHD představuje jako sportovní kolbiště.

„Na hrací ploše máme hráčku, která by se chtěla zapojit do akce. Bez pomoci ostatních se ale vůbec nedostane do hry. Jako kdyby ji spoluhráči úplně ignorovali. Je v postavení mimo hru. Tohle si nezaslouží,“ zní jeden z mnoha komentářů. 

Kdo by nesledoval video, patrně by hádal, že se jedná o ženu při nějakém sportovním utkání. Jenže to není tak úplně pravda. Zkušený komentátor zde totiž popisuje situaci, kdy chce matka s kočárkem nastoupit do autobusu s bariérami. Jenže místo toho, aby jim cestující pomohli, dělají, že ji vůbec nevidí.

V podobném duchu se nesou i další videa, která prostřednictvím celostátní kampaně Máte Hromadu Důvodů upozorňují na chování lidí v prostředcích hromadné přepravy. Tu spustilo Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), které spojilo dopravní podniky ve všech krajských městech a dalších velkých sídlech země.

Kampaň pranýřuje "neomalenost" lidí v MHD: agresivní muž, prodírající si cestu mezi sedačkami, symbolizuje hrubost. Mladá blondýnka, sledující bez přestání svůj mobil a zakrývající druhé sedadlo vlastní taškou, pro změnu nesportovní chování.

Vášnivý čtenář blokující dveře se provinil nedovoleným bráněním, mladí výrostci si z reproduktory pouští hlasitou hudbu a  jsou pro změnu "zakázaným uvolněním". A ani to není vše. YouTube profil kampaně představuje i další videa, která vtipně ukazují, jak se lidé běžně chovají.

Mnozí cestujjící si své nevhodné chování ani neuvědomují. „To, jak se v dopravním prostředku chováme k sobě i k vybavení, jak jsme ohleduplní k ostatním cestujícím, nebo jak se před nimi projevujeme, se odráží na celkovém dojmu z jízdy,“ upozornil předseda Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus.

Že má být tato aktivita nejen poučná, ale i vtipná, potvrzuje ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek. Také brněnský dopravce se projektu zúčastnil. „Vsadili jsme na sportovního ducha našeho národa, proto padla volba na skvělého komentátora sportovních utkání Petra Svěceného pro namluvení rozhlasových spotů i komentářů k videím. Věřím, že cestující i díky jeho osobnosti přijmou reklamní spoty pozitivně.“

Kampaň, která poběží celkem dva měsíce, stála 1,8 milionů korun. Na financování se podílelo sedmnáct zapojených dopravních podniků. Jejím cílem je krom pobavení také odstranění „nedovolených zákroků“ z prostředků hromadné přepravy a motivace k lepšímu chování v ní.

 


Autor: Petr Jindra

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Na ukrajinském festivale zahrají i „drahokamy“ ze Lvova. Boršč bude zadarmo

  23.06.2019
  Již počtvrté přijedou do Ostravy ukrajinské soubory. Lidé si jejich umění užijí v centru města 29. června...

  Pneumokok stále hrozí a zabíjí i slavné lidi. Bránit se lze očkováním

  21.06.2019
  Velmi vážnému průběhu pneumokokové infekce (IPO) například loni v Olomouckém kraji čelilo čtrnáct lidí...

  Do práce na kole vyrazilo o 3 000 lidí víc než loni. Cyklisté ušetřili životní prostředí od 466 tun CO2

  18.06.2019
  K letošní deváté ekologické výzvě Do práce na kole (DPNK) se po celé republice připojilo 19 576 účastníků....

  Odpůrci drog navštíví 39 měst a na kole či během urazí 1 100 kilometrů, aby před nimi varovali

  11.06.2019
  Trasa letošního dvanáctidenního Cyklo-běhu vede přes 39 měst Čech a Moravy a měří 1 100 kilometrů. Tým...

  Hejno plyšových slepic se zapsalo do České knihy rekordů. Klece nebrat…

  11.06.2019
  Sedm plyšových slepic dorazilo do Pelhřimova na festival rekordů a kuriozit a tam si celá parta převzala...

  Jedna vratná miska lze použít až 600 krát. Novinka dorazila do Česka

  10.06.2019
  Recyklovatelné vratné misky, jejichž životnost nahradí až 600 těch jednorázových, mohou od pátku vyzkoušet...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: