VIDEO: Česko slaví 30 let svobody. Podívejte se, co mu přejí osobnosti 16. 11. 2019

Česko slaví třicet let od pádu totality a obnovy demokracie. Čtrnáct známých osobností se rozhodlo vymyslet a natočit video zdravice, které zazní 17. listopadu napříč Českou republikou, určené k oslavám výročí revoluce.

Čas pro natočení zdravic si našlo celkem čtrnáct osobností, které pamatují dobu před třiceti lety. A často na ni neváhali ve své zdravici krátce vzpomenout. 

"17. listopad 1989 jsem osobně zažil a jako středoškolák jsem je hodně prožíval. Díky němu můžu žít relativně šťastný život v relativně svobodné zemi," vzpomněl ve své zdravici Matěj Homola z kapely Wohnout. 

Známé osobnosti většinou ve svém vzkazu apelují, aby se lidi nenechali zlákat líbivými slovy a nenechali si svobodu vzít.
 

"Navažme na generaci našich rodičů a svobodu, kterou nám darovali, utvrďme i pro naše děti," vzkázala své přání herečka Kristýna Leichtová. 

"17. listopadu 89 jsem poprvé v životě tady v Činoheráku slavila svůj svátek, protože je Mahuleny," vzpomněla ve svém videu z prostředí Činoherního klubu herečka Mahulena Bočanová.

"Tenkrát jsme tady chrastili klíčema a byli jsme plní štěstí a naděje, že se už nebudeme muset bát mluvit nahlas, budeme se moci svobodně rozhodovat, svobodně pohybovat, prostě svobodně žít. Tak věřím, že všechno to nádherný, co se stalo, nepadne vniveč, že to dobře dopadne," dodala. 

"Svoboda není samozřejmost, velmi těžko se získává a velmi lehko ztrácí, Je třeba za ni bojovat každý den i ve zdánlivých maličkostech. Tak se o ni, prosím, nenechme připravit, nenechme se koupit za třicet stříbrných. Svoboda je nejvyšší hodnota a musíme se o ni prát," uvedl moderátor Jan Tuna. 

"Přála bych si, aby se nic takového už nikdy nevrátilo, a hlavně bych si přála, aby lidé přemýšleli, dávali si věci do souvislostí, přemýšleli, odkud informace, které se k nim dostanou, pocházejí," uvedla herečka Nela Boudová. 

"A abych nikdy nemusela svým dětem říkat, odjeďte odsud a žijte někde jinde, protože si myslím, že máme nádhernou vlast a bylo by to velká škoda, kdyby ta demokracie tady zmizela," dodala.

Na počátku zaslaných vzkazů osobností byla žádost pracovníka městského kulturního střediska v Novém Jičíně Jiřího Macíčka, který organizuje městské oslavy k 30. výročí sametové revoluce.

Ten požádal promotéra Robina Suchánka, aby oslovil několik vybraných osobností s prosbou, zda by natočili k této příležitosti apolitický video pozdrav, který by se mohl v rámci novojičínských oslav návštěvníkům promítnout.

"Jeho myšlenka mě oslovila, a tak, když se v krátké době ozvalo několik dalších regionálních organizátorů s podobnou žádostí, začal jsem jednotlivé osobnosti oslovovat," uvedl Suchánek. 

Nakonec tak sesbíral vzkazy Ester Janečkové, Jana Rosáka a jeho manželky, Jana Tuny, Jana Vondráčka, Josefa Poláška, Karla Zimy, Kristýny Leichtové, Kuby Ryby, Lenky Krobotové, Mahuleny Bočanové, Marka Wollnera, Matěje Homoly, Nely Boudové a Romana Ondráčka.

Ty zazní k třiceti letům svobody například v Novém Jičíně, Brně, Novém Městě na Moravě, Výškově, Pečkách, Táboře, Rudimově, Soběslavi a v mnoha dalších městech napříč Českem.


"17. listopadu 1989 mi bylo dvanáct let, přesto si moc dobře vybavuji okamžiky nejistoty a strachu. Teď slavíme svobodu, slavíme třicet let od pádu jedné diktatury," zmínila Lenka Krobotová.

"Slavíme svobodu slova, projevu, cestování, můžeme podnikat, studovat, ale svoboda není zadarmo, je potřeba si ji hýčkat a souvisí s tím mnoho povinností," dodala. 

 


Autor: ( red )Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: