​Věstonická venuše míří na mikrotomograf, doprovodí ji ozbrojenci



 04. 08. 2016

Po zuby vyzbrojené komando ostrých hochů doprovodí 17. srpna dopoledne Věstonickou venuši z brněnského Anthroposu na cestu k nejmodernější technice: na zkoumání vědců v technologickém centru FEI, jež působí v oblasti elektronové mikroskopie.

Vzácnou sochu lovců mamutů čeká trojrozměrná rekonstrukce. „Bude se to dít pomocí mikrotomografu, který umožní trojrozměrnou rekonstrukci s rozlišením v řádu mikrometrů,“ popsala Eva Pánková z Moravského zemského muzea v Brně.

Zájmem archeologů z muzea, kde je tato unikátní památka a státní kulturní památka uložená, je získat detailní představu o tom, jak byla vyrobená.

„Chtějí identifikovat její vnitřní strukturu a také získat podrobnější informace o dalších záhadných vrypech, dutinách a prohlubních sošky,“ vysvětlila Pánková.

Období lovců mamutů
Moravské zemské muzeum má ve svých sbírkách nemalé kolekce uměleckých předmětů z údobí lovců mamutů i lovců sobů. Mezi nejvzácnější umělecké poklady z období téměř před 30 000 lety patří keramická soška ženy známá jako Věstonická venuše.

Soška je vymodelovaná z hlíny a vypálená. Byla nalezena na Jižní Moravě v Dolních Věstonicích ­- odtud přívlastek „věstonická“. Uložena je ve sbírkách Moravského zemského muzea, v ústavu Anthropos.

Je vysoká 11,5, široká 4,4 a tlustá 2,8 centimetrů. Venuši nalezl technický vedoucí výzkumů Karla Absolona v Dolních Věstonicích 13. 7. 1925 v popelišti velkého ohniště.

Soška, rozlomená na dva díly, dokumentovala existenci keramiky v paleolitu a představovala druhý nález paleolitické lidské plastiky ve střední Evropě.

Venuše je nejstarším, asi 29 tisíc let, a velmi hodnotným uměleckým předmětem z keramiky na světě. Patří mezi nejvýznamnější umělecká díla lovců starší doby kamenné.


Autor: ( red)



Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: