Brňané pokročili ve zkoumání léčby leukémie. Ocenil je i americký časopis Blood



 24. 10. 2016

Zkoumání nejznámějšího druhu leukémie v Evropě je zase o kousek dál. Úspěchem je i skutečnost, že článek na toto téma od odborníků Fakultní nemocnice Brno získal ocenění v americkém časopisu Blood.

Výzkumný tým odborníků Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity Brno dotáhl poznatky o buněčných mechanismech při onemocnění chronickou leukémií o něco dál.

Právě tato nemoc je nejčastější leukémií v Evropě. Skupinu vedl doktor Marek Mráz. "Objasnil vliv moderní léčby na regulaci biologie leukémií a pokročil k vývoji terapie s využitím kombinace moderních léčiv," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Pavel Žára.

Chronická lymfocytární leukémie je nemoc, která vzniká z B-lymfocytů. To jsou buňky, jež by však měly za normálních okolností tělo chrání před infekcí.

Někdy se z normální buňky stane nádorová buňka a vznikne tak chronická lymfocytární leukémie.

Tento druh leukémie útočí na dospělé v Evropě nejčastěji. "Ke vzniku B-buněčné leukémie nebo lymfomu často vede porušení molekulární dráhy, která zajišťuje produkci protilátek. Příčina nesprávné aktivace není plně objasněna, ale může vést k nesprávnému chování lymfocytů a vzniku nádoru," popsal mluvčí.

Chemoterapie a protilátky
Základní léčba se zakládá na kombinaci chemoterapie a monoklonálních protilátek.

"Chemoterapie ničí maligní buňky, protilátky zase cílí proti povrchovým molekulám - označovaným jako CD20 - na nádorových buňkách, aby je zviditelnily pro imunitní systém, který je pak snáze rozpoznává a likviduje," uvedl Žára.

Tato léčba je poměrně účinná, ale náročná a ne všichni pacienti na ni reagují dobře.

Odborníci popsali její mechanismus a analyzovali několik vzorků od pacientů, kteří se takto léčili.

"Všimli jsme si, že jejich aplikace vede k prudkému snížení hladin CD20 na leukemických buňkách. Je velmi nepravděpodobné, že by klinická kombinace BCR inhibitorů a protilátek proti CD20 byla vhodná," prozradil Mráz.

Vědci nadále pracují na výzkumu signalizační dráhy, jež ovlivňuje vznik leukémie a účinky blokujících látek.

Hledají možné kombinace léků, které by dráhu mohly blokovat a přitom útočit na rakovinné buňky skrze další molekuly na povrchu B-lymfocytů.

Měření hladiny těchto dvou molekul jde použít pro určení pacientů s horší reakcí na léčbu.

"Publikace článku v prestižním časopise Bloo potvrzuje výborné výsledky spolupráce CEITEC MU s Fakultní nemocnicí Brno a několika špičkovými nemocnicemi v USA," dodal mluvčí Žára.


Autor: Lenka Drelichová

Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: