Zaparkovat v Brně bude komplikovanější. Nová povolení mají ochránit místní 13. 01. 2018

Takzvané vyhrazené - rezidentní nebo plošné parkování se nově objeví i v jihomoravské metropoli. Jeho cílem je upravit parkovací návyky obyvatel Brna. Do města totiž téměř denně dojíždí za prací nebo studiem přes 150 tisíc lidí. Kapacita 138 tisíc parkovacích míst však zdaleka nestačí.

„Budování nových míst v souvislé zástavbě není možné. Město chce zavedením rezidentního parkování dopravu regulovat,“ řekl Filip Poňuchálek z Magistrátu města Brna.

Tato novinka, která funguje například v Olomouci, Praze nebo Liberci, se nebude týkat všech ulic. „Klíčové je nastavení režimů. Ty specifikují, kdo a v jakou dobu může daná parkovací stání využívat. O nich rozhodují městské části podle potřeby regulace dopravy,“ doplnil Poňuchálek s tím, že regulace zasáhne zvláště parkování večer a v noci.

Město ponechá některá místa i bez placení. „Pokud se bude jednat o návštěvu třeba řemeslníka nebo rodiny, k oprávnění bude připadat určitý počet hodin, které budete moci návštěvám poskytnout,“ dodal.

Tři typy povolení

Zavedením placeného parkování se zvýhodňují stálí obyvatelé města. „V tomto případě je nutné prokázat trvalý pobyt, vlastnictví nemovitosti, právní vztah k vozidlu a uhradit poplatek. SPZ auta se dá do databáze a stání bude platit v místě bydliště i okolních oblastech,“ vysvětlil.

V dalších částech města platí již status návštěvníka, který bude muset zaplatit za parkování.

Abonentní karta bude platit pro podnikatele ve vymezené oblasti. „Pro získání oprávnění je nutné splnit náležitosti jako v případě rezidentní karty, musí se prokázat existence sídla nebo provozovny,“ řekl mluvčí.

Systém, jaký by v Brně fungoval, Rada zatím neschválila. S městskými částmi se sejde k projednání ceny parkování, na základě kterého poté vytvoří ceník. Spolu s ním nastaví i čas určený pro parkování návštěvy.

Více informací o rezidentním parkování zveřejnilo Brno na stránkách www.brno.cz/rezidentniparkovani.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: