Úterní večer patří čarodějnicím. Hasiči varují před pyrotechnikou a hořlavinamiNechť čarodějnické veselí zůstane veselím. Zdroj: Ilustrační foto  City
  30.04.2019

Opakování je matkou moudrosti, říká se už od školy. Možná právě proto jsou někteří lidé na tuto frázi tak hákliví. Jenže rady hasičů před zapalováním čarodějnických ohňů rozhodně nejsou jen mlácením prázdné slámy. Jejich respektování zaručí, že příjemný večer s přáteli opravdu příjemným také zůstane.

Pozor na hořlaviny a zábavní pyrotechniku, zvedají varovný prst hasiči z celého Česka. Zkušenosti z minulosti potvrzují, že právě snaha o ještě větší a efektnější oheň končí často na urgentních příjmech nemocnic.

„V minulosti bylo nejedno vážné zranění způsobeno tím, že se účastníkům oslav nechtěl oheň rozhořet či se jim zdál příliš malý, a proto použili tyto vysoce hořlavé látky, a došlo k nečekaně intenzivnímu vznícení s vysokými plameny. Popřípadě už lidé dopředu vydatně polili dřevo, připravené k zapálení,“ varoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Jeho zkušenosti potvrzují i kolegové z jiných krajů. Ti také nabádají, ale lidé do ohně neházeli žádnou zábavní pyrotechniku. A už vůbec ne v alkoholovém podroušení. Taková kombinace může mít až fatální následky.

„Pokud má pálení čarodějnic třeba jen rodinný charakter, je vhodné si připravit dopředu v blízkosti ohně několik kbelíků s vodou či pískem. I když žádný požár nevznikne, může voda posloužit například k osvěžení a mytí rukou a po ukončení akce k důkladnému zalití zbytků žhavých uhlíků,“ doplnil dobrou radu na závěr hasičský mluvčí.

Nejen on doufá, že se čarodějnické veselí obejde bez zranění a požárů. Nač si kazit první máj, lásky čas, o němž básnil už Karel Hynek Mácha.


Autor: Petr Jindra

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: