Stejně jako v Borského parku, také v lesoparku na Homolce radnice nechala nainstalovat ultrazvukové plašiče divoké zvěře. Ty v Borském parku se osvědčily a za dva roky zde skoro úplně vymizely rozryté brázdy od divočáků.
„V průběhu roku 2017 tam škod na trávníku výrazně ubylo a ultrazvukový systém se ukázal jako funkční. Z toho důvodu jsme se rozhodli tento systém použít k ochraně další lokality, jímž je park a lesopark na Homolce,“ přiblížil Petr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.
Problém s divočáky v parku Homolka je obdobný, divočáci ničí trávníky v historické části i na rušných místech, přímo u konečně tramvajové linky číslo 1. V lokalitě proto bylo nainstalováno celkem 24 sloupků za celkovou částku 380 tisíc korun.
„Očekáváme, že tímto opatřením se podaří pohyb divočáků odklonit od nejfrekventovanějších partií parku a udržet černou zvěř v přirozených porostech říčního koridoru řeky Úhlavy,“ uvedla Lucie Davídková ze Správy veřejného statku města Plzně.
Sloupky jsou vybaveny reproduktory vydávající zvuk pro lidské ucho neslyšitelný. Pro citlivé zvířata je však značně nepříjemný a donutí je jít jinam. "Sloupky tvoří linii a jsou od sebe vzdáleny tak, aby se dosah zvuku z reproduktoru překrýval," doplnila mluvčí plzeňského magistrátu, Eva Barborková.
Autor: Aneta Hrdličková
Přidejte se k nám na facebooku!