Nouzové přístřešky pojmenované jako útulny slouží v Krkonoších na křížení pěších tras. Jenže podle ochranářů jich není dost a navíc i některé již dosluhují.
Spolupráce Ústavu navrhování II FA ČVUT a národního parku začala na jaře 2017, kdy architektka Hana Seho oslovila Správu KRNAP. „Největší radost architekt prožívá, když vidí realizovaný vlastní nápad, když si může ověřit, jak se který materiál chová, jak vypadá a voní. Chtěli jsme předběhnout čas a dát studentům tuto zkušenost ještě ve škole,“ uvedla tehdy vedoucí ateliéru FA ČVUT.
Správa KRNAP vytipovala mostky ve špatném technickém stavu, do jejichž opravy by musela investovat. Místo klasické opravy nabídla studentům tvůrčí prostor. „Krkonošský národní park má v kontextu České republiky výlučné postavení a my máme zájem na tom, aby i stavby, které zde děláme, byly kvalitní,“ vysvětlil loni Luděk Khol, náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku.
Projekt útulen začal v říjnu 2018, kdy vedoucí ateliérů společně se zástupci Správy KRNAP vybrali z devětadvaceti studentských návrhů šest útulen, které se budopu stavět.
Studenti pracují v šesti skupinách, po dvou týmech mají ateliéry Hlaváček a Mádr a po jednom týmu ateliér Kordovský a Seho. „Útulny jsou výsledkem spolupráce Ústavu navrhování II FA ČVUT a Správy Krkonošského národního parku. Specialitou našeho ústavu jsou design-build projekty. Ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku budeme řešit návrh horských boudiček do extrémních podmínek nejvyšších českých hor,“ oznámili na webu ČVUT vyučující.
Nouzové příbytky budou na horách sloužit pro příležitostné přespání v nepříznivých podmínkách.
Autor: ( red )
Přidejte se k nám na facebooku!