Tři králové vyrazili do ulic. Mohou se za ně však maskovat i podvodníci

Tisíce dobrovolníků si již v první lednový den nového roku nasadily na hlavu královskou korunu a navštívily domovy lidí s poselstvím Tříkrálové sbírky. Zdroj: Charita

04.01.2019
Jako každým rokem i letos je pořádaná Tříkrálová sbírka. Dobrovolníci s královskými korunami na hlavách vybírají peníze na činnost charity. Policisté však varují před podvodníky.

Tisíce dobrovolníků si již v první lednový den nového roku nasadily na hlavu královskou korunu a navštívily domovy lidí s poselstvím Tříkrálové sbírky. Koledovat budou až do 14. ledna, kdy zájemci mohou přispět také na stáncích.

V nadcházejícím devatenáctém ročníku tradiční sbírky opět dárci podpoří činnost charity na území celé republiky. Pomohou lidem v nouzi, seniorům, rodinám, lidem bez domova, s mentálním či fyzickým postižením a mnoha dalším ohroženým skupinám.

„Zájem o Tříkrálovou sbírku s každým rokem narůstá. Očekáváme, že výjimkou nebude ani již devatenáctý ročník. Smyslem je především nést požehnání a radostnou zvěst o narození Pána Ježíše, podporovat myšlenku lidské solidarity a v neposlední řadě také pomoci lidem v nouzi,“ řekl ředitel diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Výtěžek sbírky pomůže klientům služeb, které charita nabízí. Například v Jihlavě část peněz bude využita na rekonstrukci budovy centra pro sociálně znevýhodněné, na podporu humanitární činnosti, ale i na provoz domácího hospice Bárka.

„Charitní pečovatelské služby Kamenice, Luka nad Jihlavou, Telč, Nová Říše, Kostelec využijí peníze na aktivizační služby pro seniory. V Dačicích sbírka pokryje část nákladů na služby, které tam charita provozuje,“ uvedla mluvčí oblastní charity Jihlava Barbora Živná.

Přibližně desetina darovaných financí poputuje také na humanitární pomoc a rozvojové aktivity na Ukrajině, v Indii, Kurdistánu a jiných zahraničních oblastech sužovaných válkou či jiným nedostatkem.

Pozor na podvodníky, varuje policie

Policisté však dárce varují před falešnými koledníky. Pokud si lidé nejsou jisti, zda je oslovil pracovník v rámci řádně schválené sbírky, či se jedná o podvodníka, měli by se obrátit na městskou polici. Ta bude po celou dobu konání tyto „výběrčí“ kontrolovat.

A jak určit, že jsou koledníci ti praví? „Tříkrálové skupinky jsou vždy vybaveny pokladničkou, která je zapečetěna pracovníky magistrátu města nebo obecního úřadu a pověřením ke konání sbírky, tedy průkazkou s plnou mocí a vyplněnými osobními údaji zodpovědné osoby. Ta je v každé skupince povinna na požádání prokázat svou totožnost občanským průkazem,“ vysvětlila mluvčí královéhradecké městské policie Eva Kněžourová.

O každá sbírce pořádané na území města je informováno město i městská policie. Zároveň platí i nepsané pravidlo, že sbírky jsou uvedeny na webových stránkách jednotlivých pořadatelů.  

Konkrétní projekty a podrobnosti o tom, kde peníze získané Tříkrálovou sbírkou pomohly, naleznete na stránkách sbírky.


Autor: Svatoslav Hořínek

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Tři desítky policejních psů předvedli své schopnosti. Vyzráli i na pět hodin staré stopy

  19.04.2019
  Policejní psovodi soupeřili na mistrovství Moravy v Dobroticích u Holešova, kam si pozvali i hosty ze...

  Evropská unie vydá 150 tisíc korun za projekty, které vyberou "lajky" na Facebooku

  15.04.2019
  Až do začátku května mohou lidé hlasovat o tom, který z evropských projektů v Česku bude tím nejpopulárnějším....

  FOTO: Medvědici s obojkem přivábily Hukvaldy. Pohybuje se v noci, přes den spí

  14.04.2019
  Medvědice, kterou nedávno ochránci přírody odchytili v Beskydech do speciální klece, uspali  a nasadili...

  OBRAZEM: Při záchraně lidí z porouchané lanovky na Sněžku cvičili hasiči z obou stran hranice

  11.04.2019
  Poplach! Lanovka na Sněžku se zasekla a uvízli na ní lidé. Na mimořádné cvičení vyrazili hasiči z Česka...

  VIDEO: MHD spustila kampaň, v níž Petr Svěcený komentuje „fauly“ ve veřejné dopravě

  11.04.2019
  Ofsajd, hrubost či nesportovní chování. I sportovní laik tuší, že takové výrazy jsou typické pro sportovní...

  Hledá se zelená střecha roku. Soutěžit mohou domácnosti i firmy

  08.04.2019
  Každá střecha bez zeleně je promarněnou příležitostí, tvrdí organizátoři soutěže Zelená střecha. Ta je...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: