FOTO: Na deset tisíc domácností bylo bez elektřiny. Sníh komplikoval i dopravu  09. 01. 2019

Silné sněžení pokračovalo také od středečního rána. S ním jsou tradičně spojeny i problémy v dopravě. Komplikace hlásilo ve středu několik krajů. Nejhorší situace je na Vysočině, v Olomouckém, Ústeckém, Karlovarském či Zlínském a Libereckém kraji. Problémy dělá sníh ale také na rozvodné síti, především na severu Čech těžké stromy padají na dráty vysokého napětí. Tisíce lidí jsou bez elektřiny.

S výpadky elektřiny se ve středu potýkali lidé nejvíce v horských oblastech Libereckého a Královéhradeckého  kraje. Stromy a větve pod váhou sněhu padají na elektrické vedení. Bez proudu je podle mluvčího Čezu Ladislava Kříže asi deset tisíc lidí. "Těžký sníh dopadal především na severu Čech na horské oblasti, a stromy pod tíhou padají na vedení" uvedl ve středu po poledni pro portál City.cz mluvčí Kříž s tím, že nejpostiženější oblasti byly Jablonec a Semily. 

"V terénu jsou všechny poruchové čety, daří se obnovovat dodávka, ale objevují se nové a nové poruchy, tak, jak stromy padají do vedení," dodal mluvčí Čezu. Odstraňování popadaných stromů - to je nejčastější pomoc, se kterou se lidé obracejí na hasiče v Libereckém kraji.

"Během noci a středečního rána jsme k odstranění překážek na silnicích či větví zapletených v drátech elektrického vedení vyjeli více než třicetkrát. A to napříč celým krajem," uvedla ve středu dopoledne mluvčí hasičů Libereckého kraje Pavlína Bílková.

V jednom kole byli hlavně hasiči na Semilsku. Ti jezdí ke stále se opakujícím situacím, kdy stromy buď ohrožují nad vozovkou řidiče, nebo už přímo přes cestu spadly. Nejčastějším místem těchto události jsou silnice v okolí Jilemnice, Tanvaldu a Jablonce nad Nisou. Problémy jsou také kolem Liberce, Chrastavy a Raspenavy.

Sníh a popadané stromy pak komplikovaly dopravu v celém Česku. Ačkoli silničáři i hasiči dělají, co mohou, husté sněžení je proti. Třeba Kraj Vysočina hlásil problémy se sjízdností důležité severojižní spojnice I/38, která vede z České Lípy do Znojma. V úsek mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem, konkrétně u Štok, nemohly vyjet kamiony. Jeden se převrátil na silnici I/34 u Jitkova. Silnici byla v místě úplně uzavřená.

Problémy hlásilo také Žďársko, konkrétně spojnice Bystřice nad Pernštejnem a Žďáru nad Sázavou. Na ní se tvořily sněhové jazyky a byla sjízdná jen s problémy.

V Plzeňském kraji Mezi Meclovem a Srby narazilo auto do stromu (foto). "Řidič byl vyproštěn bez použití hydrauliky. Předán do péče záchranářů," uvedl mluvčí hasičů Plzeňského kraje Petr Poncar s tím, že silnice byla neprůjezdná. Hasiči měli co dělat i na Klatovsku. "Přesněji Železnorudsko, okolí Modravy, Srní a Filipovy Huti. Ve většině případů jde o odstranění padlých stromů, jedna nehoda osobního auta s lehkým zraněním a jedno vyproštění zapadlého nákladního vozu," hlásil po poledni Poncar. 

Komplikovaná situace byla ve středu také na Zlínsku. I tam muselo být nasazeno do akce maximální možné množství techniky.

„Od brzkých ranních hodin máme v terénu vše, co je k dispozici. Tedy šest velkých sypačů na silnice a osm menších, určených převážně k údržbě chodníků a dalších ploch. Ručnímu úklidu sněhu ze zastávek a chodníků se věnuje 25 našich pracovníků, které doplňuje dalších 30 externích,“ popisoval aktuální situaci v krajské metropoli Baťova kraje ředitel technických služeb Jakub Černoch.

Olomouckém kraji, konkrétně na Šumpersku, havarovaly u Mírova dva kamiony. Na místě přistával vrtulník záchranářů. Před půl desátou ráno také u Studené Loučky na pomezí Olomouckého a Pardubického kraje uzavřela silnici první třídy nehoda dvou nákladních a jednoho osobního vozu. 

"Hasiči zajistili havarovaná vozidla proti vzniku požáru, spolupracovali se zdravotnickou záchrannou službou při ošetření zraněných a s policií při zaměřování nehody," uvedla mluvčí hasičů Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.  "Z důvodu šetření nehody a zásahu všech složek integrovaného záchranného systému, včetně vrtulníku zdravotnické záchranné služby, je silnice v místě nehody obousměrně uzavřena," informovala před jednenáctou hodinou dopolední mluvčí policistů Olomouckého kraje Jiřina Vybíhalová. 

Ústecký kraj, konkrétně cesta z Chomutova na Horu Svatého Šebestiána, byla kvůli sněhovým jazykům a množství zaseklých kamionů zablokovaná. 

V Karlovarském kraji řidiče čekaly problémy třeba v Jáchymově a Božím Daru. Jak uvádí portál dopravniinfo.cz, v místě jsou extrémně nebezpečné jízdní podmínky. Až do odvolání je také neprůjezdná silnice druhé třídy mezi Božím Darem a Klínovcem a také hlavní silnice I. třídy od Abertramské křižovatky ke státní hranici s Německem. 
Autor: Petr Jindra
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: