Čarodějnice se sletí na svou magickou noc. Hasiči proto radí, jak se s nimi vypořádat



 28. 04. 2019

Noc ze 30. dubna na 1. května patří tradičním "čarodkám". V kalendáři leží přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem a už od nepaměti jí byla připisována magická síla. Také Keltové v tento den slavili jeden z nejvýznamnějších svátků – Beltine (znamená jasný, zářivý oheň). Právě oheň byl pro předky velmi tajemnou silou. Aby však při tradičním rituálu nemuseli zasahovat hasiči, radí lidem, jak se při pálení čarodějnic chovat.

První máj, lásky čas. Aby se ten letošní nezměnil v den, kdy budou lidé vyřizovat pojistné události či nebudou ležet v nemocnici, je třeba v úterý večer dbát několika základních rad ze strany hasičů.

Pálení čarodějnic by nemělo probíhat blíže než padesát metrů od okraje lesa. Totéž platí o rodinných domech či bytech. I jediná jiskra, která odletí z večerní vatry, může způsobit nedozírné škody. Ohniště je pak třeba bezpečně oddělit od okolí kameny či pískem.

„Ideálním místem pro vytvoření ohniště je hliněný podklad dostatečně vzdálený od hořlavých materiálů,“ vysvětlovala mluvčí libereckých hasičů Zdenka Štrauchová.

Nemít takzvaně velké oči platí i v tomto případě. Lidé by měli připravit jen tak velké ohniště, které by v případě nutnosti dokázali vlastními silami uhasit. Při stavbě pyramidy je také třeba dbát na to, aby byla stabilní. Pokud by byla vratká, hrozí nejen její zhroucení, ale opět i požár okolí.

„Určitě si při rozdělávání ohně nepomáhejte hořlavými kapalinami, jako jsou benzin, nafta nebo ředidlo," důrazně varoval vyšetřovatel požárů Daniel Mlčoch. Lidé si podle něj často neuvědomují, že po vylití těchto kapalin na vatru dochází k jejich odpařování. Reálně tak hrozí vznik hořlavé či výbušné kombinace se vzduchem.

„Tato ohnivá koule může zapálit hořlavé materiály v blízkosti vatry, ale hlavně způsobit vážné popáleniny osob v okolí," dodal Mlčoch.

Pálit se nesmí ani žádné chemikálie či například plechovky nebo staré pneumatiky. To je dokonce zakázáno zákonem. Při zapalování je pak třeba brát ohled na vítr, který by mohl způsobit nepříjemné problémy. „Oheň nikdy neponechávejte bez dozoru!“ upozornil na závěr Mlčoch.

Doporučení panuje i v oblasti požívání alkoholu. Zvýšená konzumace totiž snižuje zábrany. Snadno se pak může stát, že z večerní zábavy bude tragédie. Pomyslným varovným ukazováčkem je i pokuta, kterou stanovuje zákon. Případný nutný zásah hasičů a způsobený požár by mohl vyjít neukázněného „žháře“ až na 25 tisíc korun.


Autor: Petr Jindra

Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: