Při parkování v prudkém kopci natočte kola ke straně, radí odborníciZimní parkování je někdy oříškem pro řidiče. Jeho špatné provedení může mít za následek zbytečnou nehodu. Zdroj: Ilustrační foto  City
  15.01.2019

Dovolená nejen na horách se může výletníkům pěkně prodražit. Stačí k tomu relativně málo - například špatně zaparkované auto. Odborníci proto motoristům radí, jak postupovat při parkování v kopci, aby pak nebyli nemile překvapeni.

Radu číslo jedna řidiči neslyší rádi. Má ale své opodstatnění. Parkujte jen na místech k tomu určených. Ta jsou řádně označena a musí splňovat určitá kritéria. Odstavením auta u krajnice se dost často vystavujete riziku postihu.

„To, že na silnici nejsou označeny značky zakazující stání či zastavení, neznamená, že zde můžeme vozidlo bezstarostně a beztrestně  zaparkovat. Zákon o silničním provozu totiž jednoznačně stanoví, že při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 metry pro každý směr jízdy,“ vysvětloval Roman Budský z Vize nula, která se zabývá bezpečností na silnicích.

Při parkování do kopce je třeba zařadit první rychlostní stupeň a zatáhnout i ruční brzdu. V opačném případě se místo „jedničky“ řadí „zpátečka“.

„Parkujeme-li ve strmém kopci a chceme-li mít jistotu, že vozidlo v případě samovolného rozjetí nezpůsobí žádný karambol, můžeme stočit přední kola směrem k okraji silnice,“ doplnil Budský.

V případě, že je kopec hodně strmý, je vhodné podložení kol cihlou či klínem. Odborníci také doporučují vozit s sebou pytel s pískem. Při parkování v blízkosti jiných aut na namrzlém povrchu může právě zdrsňující materiál zabránit kolizi. K té stačí, aby kola na ledu uklouzla. Pak je karambol na světě.


Autor: Petr Jindra

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: