Pratur Karlík se stal maskotem Středočeského kraje. Ten láká i na medvědy do Berouna  City
  31.01.2019

Příručka Za zvířaty do středních Čech je novým počinem Středočeské centrály cestovního ruchu. Jejich průvodce mapuje 13 zajímavých míst ve Středočeském kraji, kde si mohou návštěvníci zvířata prohlédnout, nakrmit je nebo se na nich dokonce projet.

Mladí, staří, ale hlavně rodiče s dětmi často vyrážejí na výlety, na jejichž konci si mohou pohladit, nebo nakrmit nějaké zajímavé zvíře. „Jsou mezi nimi jak mini zoo s exotickými zvířaty a kontaktní farmy, tak hrady a zámky, které ve svých ohradách chovají lesní zvěř nebo medvědy, kteří stráží majestátné stavby v bývalých vodních příkopech,“ představila publikaci Lucie Vurbsová, tisková mluvčí Středočeské centrály cestovního ruchu.

Kam za zvířaty

Zoologická zahrada Chleby
Zoopark Karlštejn
Zoopark Zájezd
Zoopark Zelčín
Farma Blaník
Farmapark Soběhrdy
Ekocentrum Huslík
Přírodní rezervace Milovice
Obora Žleby
Hrad Točník
Medvědárium Beroun
Zámek Jemniště
Zámek Konopiště

Například v Milovicích se návštěvníci vrací do doby, kdy v Čechách žili divocí koně, zubři a pratuři (předci dnešního skotu). „Právě pratur inspiroval Středočeskou centrálu cestovního ruchu a stal se maskotem Středočeského kraje. Nově můžeme vídat pratura Karlíka nejen v brožuře o zvířátkách, ale i v dalších propagačních materiálech centrály, určených především rodinám s dětmi,“ přiblížila Vurbusová.

Při cestách po středních Čechách čeká turisty a výletníky řada chráněných nebo ohrožených zvířat z celého světa, ale i ta tuzermská. „Gibony, gepardy, surikaty či opice langur duk chovají v Zoologické zahradě Chleby. Až sto druhů exotických zvířat mají v Zooparku Zájezd nedaleko Buštěhradu. Novinkou zoo je expozice Terária, největší veřejné kolekce chameleonů na světě, kde si lze prohlédnout také leguány, želvy i jedovaté šípové žáby,“ poznamenala mluvčí.

V kraji leží i několik farem, kde si nejen děti pohrají s tradičními domácími zvířaty. „Návštěva zoo potěší všechny generace a zpestří jakýkoliv výlet. Ve Středočeském kraji jich je hned několik a proto jsme vytvořili brožuru, která návštěvníkům pomůže vybrat nejlepší destinaci pro výlet. Zmapovali jsme jak tradiční místa se zvířátky, jako je Berounské medvědárium, tak místa nová,“ uvedla Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.

Vloni v červnu byl například otevřený Zoopark Karlštejn, který láká nejen na exotická zvířata, ale i na výhled na jeden ze symbolů středních Čech – hrad Karlštejn. V průvodci návštěvníci najdou i potřebné údaje: základní popis, seznam aktivit, které lze podniknout, adresu, otevírací dobu, ale i cenu.

Elektronická verze brožury je ke stažení ZDE. „Tištěnou verzi si mohou zájemci vyzvednout v TIC Středočeského kraje v Husově 21,“ doplnila mluvčí.Autor: ) ( red
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: