Pratur Karlík se stal maskotem Středočeského kraje. Zdroj: www.centralbohemia.cz
Mladí, staří, ale hlavně rodiče s dětmi často vyrážejí na výlety, na jejichž konci si mohou pohladit, nebo nakrmit nějaké zajímavé zvíře. „Jsou mezi nimi jak mini zoo s exotickými zvířaty a kontaktní farmy, tak hrady a zámky, které ve svých ohradách chovají lesní zvěř nebo medvědy, kteří stráží majestátné stavby v bývalých vodních příkopech,“ představila publikaci Lucie Vurbsová, tisková mluvčí Středočeské centrály cestovního ruchu.
Kam za zvířaty |
Zoologická zahrada Chleby |
Například v Milovicích se návštěvníci vrací do doby, kdy v Čechách žili divocí koně, zubři a pratuři (předci dnešního skotu). „Právě pratur inspiroval Středočeskou centrálu cestovního ruchu a stal se maskotem Středočeského kraje. Nově můžeme vídat pratura Karlíka nejen v brožuře o zvířátkách, ale i v dalších propagačních materiálech centrály, určených především rodinám s dětmi,“ přiblížila Vurbusová.
Při cestách po středních Čechách čeká turisty a výletníky řada chráněných nebo ohrožených zvířat z celého světa, ale i ta tuzermská. „Gibony, gepardy, surikaty či opice langur duk chovají v Zoologické zahradě Chleby. Až sto druhů exotických zvířat mají v Zooparku Zájezd nedaleko Buštěhradu. Novinkou zoo je expozice Terária, největší veřejné kolekce chameleonů na světě, kde si lze prohlédnout také leguány, želvy i jedovaté šípové žáby,“ poznamenala mluvčí.
V kraji leží i několik farem, kde si nejen děti pohrají s tradičními domácími zvířaty. „Návštěva zoo potěší všechny generace a zpestří jakýkoliv výlet. Ve Středočeském kraji jich je hned několik a proto jsme vytvořili brožuru, která návštěvníkům pomůže vybrat nejlepší destinaci pro výlet. Zmapovali jsme jak tradiční místa se zvířátky, jako je Berounské medvědárium, tak místa nová,“ uvedla Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.
Vloni v červnu byl například otevřený Zoopark Karlštejn, který láká nejen na exotická zvířata, ale i na výhled na jeden ze symbolů středních Čech – hrad Karlštejn. V průvodci návštěvníci najdou i potřebné údaje: základní popis, seznam aktivit, které lze podniknout, adresu, otevírací dobu, ale i cenu.
Elektronická verze brožury je ke stažení ZDE. „Tištěnou verzi si mohou zájemci vyzvednout v TIC Středočeského kraje v Husově 21,“ doplnila mluvčí.
SOUVISEJÍCÍ TÉMA: |
VIDEO: V Odře uvízl jelen. Hasiči a vodáci spojili síly a zvíře zachránili
Zvířata útočí: po krávě, koze a koních zaútočil býk. Zraněný odletěl vrtulníkem |
Autor: ) ( red
19.02.2019
Dlouhý by byl seznam institucí, které se podílely na výzkumu koryt potoků a bystřin v Beskydech, do kterých...
14.02.2019
Nejvyšší fotbalová soutěž se o víkendu naplno rozjela. Přestože venkovní počasí jaro příliš nepřipomíná,...
11.02.2019
Ústav pro studium totalitních režimů vydal Biografický slovník vedoucích funkcionářů KSČ (1921-1989)....
11.02.2019
Nevábná vůně přepáleného fritovacího oleje nepatří k nešvarům bufetů a okének s rychlým občerstvením...
10.02.2019
Nerudovskou otázku v ženském rodě si pokládá řada lidí, když jim žárovka doslouží. Zatímco wolframové...
07.02.2019
Epilepsie je ve společnosti stále do jisté míry tabu. Přestože je všeobecně známou nemocí, stále se najdou...