Pozor na podvodné e-shopy, varuje policie. Rozmáhá se i „phishing“ aneb Komu posíláte peníze

Nákupy na internetu mohou ušetřit hodně peněz. Pokud ale naletíte podvodníkovi, můžete naopak o dost peněz přijít. Zdroj: Ilustrační foto

03.03.2019
Dvě třetiny Čechů někdy v minulosti vyzkoušely nákup přes internet. Ovšem zdaleka ne všichni měli s nákupem pozitivní zkušenost. Policisté doporučují, aby lidé byli při internetovém nákupu velmi ostražití. Vedle podvodných e-shopů se rozmáhá i takzvaný „phishing“.

Nižší cena, objednání z pohodlí domova bez nutnosti tlačení se s ostatními lidmi v obchodě. To jsou hlavní důvody, které lidé uvádí, když se rozhodují pro nakupování přes internetové e-shopy. Jenže zdánlivé lákadlo se může stát ve výsledku spíš noční můrou.

„Naletěl jsem, když jsem si kupoval pračku. Prodejce požadoval platbu předem, kterou jsem odeslal, ale zboží jsem už neobdržel. I když policie viníka později dopadla, peníze už mi nikdo nevrátil,“ hořekoval Roman Šmíd z Brna, jeden z podvedených klientů e-shopů.

Zdaleka se přitom nejednalo o žádný anonymní profil. Obchodník dokonale popsal zboží, přidal fotografie a dokonce i certifikát Ověřeno zákazníky, který vydává největší vyhledávač zboží u nás. Až později zjistil, že byl zfalšovaný.

Poznat podvodníka není vždy snadné. První indicií bývá výrazně nižší cena než u zdánlivé konkurence. Dost často také podvodníci požadují platbu předem, přičemž odmítají zaslat zboží na dobírku.

„Před neznámým e-shopem, který má v nabídce zbrusu nový iPhone za polovinu běžné tržní ceny, by se zákazníci měli mít na pozoru. V takovém případě je vhodné zkontrolovat kontaktní údaje a případně obchodníka oslovit e-mailem nebo ideálně telefonem. Pokud se nikdo neozývá, považoval bych to za podezřelé,“ varoval Tomáš Petrů z jednoho z internetových e-shopů.

Aplikace Ares

Dalším znakem podvodníků je neuvádění sídla své firmy. Tu lze snadno zkontrolovat pomocí aplikace Ares, kterou spravuje ministerstvo financí.

Stále se rozmáhajícím prvkem je také „phishing“. Ten spočívá v tom, že podvodníci buď sledují nezašifrovanou stránku, což lze poznat také v adresním řádku, kde je místo šifrovaného protokolu https užíván pouze http, nebo pošlou podvodný odkaz, kam lidé zadají své přihlašovací údaje. Na základě nich dokážou lidem „vybrat“ účet.

Za posledních sedm let vzrostl počet případů internetové kriminality o 241 procent. Policisté tedy důrazně varují, aby si lidé vždy ověřili, komu své peníze opravdu posílají.


Autor: Petr Jindra

Své pouto k City.cz si budoval po dobu dvou let jako externista-sporťák. Pak lásku projevil naplno a stal se plnohodnotným členem redakčního týmu.

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Filip Topol: Nebe je zatažený aneb Jak zněly sólové koncerty duše Psích vojáků

  24.03.2019
  Vůdčí postava skupiny Psí vojáci. Charismatický klavírista a improvizátor, ale také exkluzivní textař...

  Ochránci přírody hledají ztraceného rysa. Do pátrání po Kryštofovi se může zapojit kdokoliv

  20.03.2019
  Ostříleného rysího samce jménem Kryštof už od podzimu nikdo nezahlédl. Přitom v roce 2016 překonal mnoho...

  Atmosféra jak na stadionu. Bitvy velikánů v kině sledovali i Řepka s Panenkou

  14.03.2019
  Máte rádi fotbal, ale nemůžete zrovna být na stadionu? Žádný problém. Pryč jsou časy, kdy se na kopanou...

  Královnou českých ptáků se stala sýkora koňadra. Její populaci sčítalo 14 tisíc lidí

  13.03.2019
  Úspěšné. Tak hodnotí ornitologové celorepublikové sčítání ptactva. K dispozici už mají výsledky akce,...

  FOTO: Studenti z celé republiky staví nádrž Naděje. K ruce mají jen lepenku

  12.03.2019
  Navrhnout originální projekt umělé vodní nádrže z ekologické papírové lepenky. Takový je úkol středoškoláků...

  Jedete v protisměru, hlásí značky na vybraných úsecích dálnic

  11.03.2019
  Série nehod, které způsobili řidiči jedoucí v protisměru po dálnicích, vedly k rozmístění varovných značek...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: