Pozor na podvodné e-shopy, varuje policie. Rozmáhá se i „phishing“ aneb Komu posíláte peníze

Nákupy na internetu mohou ušetřit hodně peněz. Pokud ale naletíte podvodníkovi, můžete naopak o dost peněz přijít. Zdroj: Ilustrační foto

03.03.2019
Dvě třetiny Čechů někdy v minulosti vyzkoušely nákup přes internet. Ovšem zdaleka ne všichni měli s nákupem pozitivní zkušenost. Policisté doporučují, aby lidé byli při internetovém nákupu velmi ostražití. Vedle podvodných e-shopů se rozmáhá i takzvaný „phishing“.

Nižší cena, objednání z pohodlí domova bez nutnosti tlačení se s ostatními lidmi v obchodě. To jsou hlavní důvody, které lidé uvádí, když se rozhodují pro nakupování přes internetové e-shopy. Jenže zdánlivé lákadlo se může stát ve výsledku spíš noční můrou.

„Naletěl jsem, když jsem si kupoval pračku. Prodejce požadoval platbu předem, kterou jsem odeslal, ale zboží jsem už neobdržel. I když policie viníka později dopadla, peníze už mi nikdo nevrátil,“ hořekoval Roman Šmíd z Brna, jeden z podvedených klientů e-shopů.

Zdaleka se přitom nejednalo o žádný anonymní profil. Obchodník dokonale popsal zboží, přidal fotografie a dokonce i certifikát Ověřeno zákazníky, který vydává největší vyhledávač zboží u nás. Až později zjistil, že byl zfalšovaný.

Poznat podvodníka není vždy snadné. První indicií bývá výrazně nižší cena než u zdánlivé konkurence. Dost často také podvodníci požadují platbu předem, přičemž odmítají zaslat zboží na dobírku.

„Před neznámým e-shopem, který má v nabídce zbrusu nový iPhone za polovinu běžné tržní ceny, by se zákazníci měli mít na pozoru. V takovém případě je vhodné zkontrolovat kontaktní údaje a případně obchodníka oslovit e-mailem nebo ideálně telefonem. Pokud se nikdo neozývá, považoval bych to za podezřelé,“ varoval Tomáš Petrů z jednoho z internetových e-shopů.

Aplikace Ares

Dalším znakem podvodníků je neuvádění sídla své firmy. Tu lze snadno zkontrolovat pomocí aplikace Ares, kterou spravuje ministerstvo financí.

Stále se rozmáhajícím prvkem je také „phishing“. Ten spočívá v tom, že podvodníci buď sledují nezašifrovanou stránku, což lze poznat také v adresním řádku, kde je místo šifrovaného protokolu https užíván pouze http, nebo pošlou podvodný odkaz, kam lidé zadají své přihlašovací údaje. Na základě nich dokážou lidem „vybrat“ účet.

Za posledních sedm let vzrostl počet případů internetové kriminality o 241 procent. Policisté tedy důrazně varují, aby si lidé vždy ověřili, komu své peníze opravdu posílají.


Autor: Petr Jindra

Své pouto k City.cz si budoval po dobu dvou let jako externista-sporťák. Pak lásku projevil naplno a stal se plnohodnotným členem redakčního týmu.

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Brno dalo pět gólů, Jihlava se bála o výsledek. Oba týmy postoupily do baráže o ligu

  18.05.2019
  Tři branky Lukáše Zoubeleho proti Ústí nad Labem znamenají jediné - fotbalisté FC Vysočina postupují...

  Česko ve středu zaplaví žluté kytičky s meruňkovou stužkou. Letos bojují proti rakovině plic

  15.05.2019
  Pouhých dvacet korun pomůže vědcům a lékařům v boji proti rakovině. V roce 2019 se tradiční "květinový...

  Vyšetření znamének jako prevence rakoviny kůže. Zdarma ho nyní nabízí například lékárny

  14.05.2019
  Rakovina je zákeřná nemoc, které každoročně podlehnou tisíce lidí. Jednou z jejích nejhorších podob je...

  Švitoření za rozbřesku, koncert slavíků i pátrání po hrdličce nabízí jarní vycházky s ornitology

  08.05.2019
  S jarem se do země vrátili tažní ptáci a „vítání ptačího zpěvu“ vrcholí. Letos je připraveno více než...

  VIDEO: 270 kilometrů pěšky za pět dní. Poutník se blíží k Pardubickému kraji

  06.05.2019
  Rozhodli se pomoci rodině šestiletého chlapce, který je odkázaný na péči druhých. Policista z Moravskoslezského...

  D1 u Velkého Meziříčí byla zavřená kvůli demolici mostu ke sjezdovce a rozhledně

  04.05.2019
  /AKTUALIZOVÁNO/ Od sobotní sedmé hodiny večer začala úplná uzavírka dálncie D1 u Velkého Meziříčí z důvodu...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: