O prázdninách to často začíná... léčba dětí na drogách a alkoholu stojí ročně miliony  City
  29.06.2019

Na konci školního roku řeší policisté a strážníci pravidelně případy dětí, které záchranka sbírá opilé po ulicích. Podle zástupců pojišťovny to ovšem není jen problém závěru školního roku – klientů Všeobecně zdravotní pojišťovny (VZP), kterým ještě nebylo 18 let a už se u nich projevily duševní poruchy kvůli drogám a alkoholu registruje pojišťovna každoročně kolem 1 300.

Za péči o mladé alkoholiky a toxikomany zaplatila loni pojišťovna 19,1 milionu korun. „Je to historicky nejvyšší částka,“ uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Počty klientů VZP mladších 18 let, kteří byli léčeni kvůli návykovým látkám se sledují od roku 2014 a zjištěná čísla kolísají od 1 200 do 1 300. Náklady jsou ovšem stále dražší. „V roce 2014 činily 15 499 171 Kč, loni to bylo již 19 153 615 korun, “ popsal mluvčí.

Více než 52 procent dětí, které se loni léčily kvůli užívání návykových látek, mělo problémy s alkoholem. „U zbývajících však do hry vstoupily jiné omamné látky. Ve 264 případech šlo o kombinaci více drog, 216 případů měl na svědomí pervitin a 193 kanabinoidy,“ vyjmenoval Tichý.

Mezi návykovými látkami, které dostávají nezletilé na scestí, vévodí alkohol, pak pervitin a marihuana. Ve hře jsou také sedativa nebo hypnotika a stále častěji i kombinace drog.

Náklady na léčbu přitom zahrnují pouze péči přímo související s duševními poruchami kvůli užívání návykových látek. „Další, s největší pravděpodobností výrazně vyšší částky, bude pojišťovna muset vydat za léčbu zdravotních problémů, které s alkoholismem a toxikománií souvisejí. Omamné látky v různé míře poškozují většinu orgánů v lidském těle a je jen otázkou míry a času, kdy a jak se u závislých osob obtíže projeví,“ poznamenal Tichý.
 


Autor: ( red)
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: