Diskuze a následný výběr desatera problémů Jihlavy se odehrál přesně v polovině dubna. V sále divadla DIOD, kde lidé mohli diskutovat u stolů, vyhrazených konkrétní oblasti veřejného života, se sešlo více než stovka lidí. A to nejen úředníci a politici jihlavské radnice, ale také běžní obyvatelé krajského města Vysočiny.
"Cílem setkání bylo zjistit, jaké akce se občanům Jihlavy ve městě líbí, jaké problémy vnímají aktuálně jako nejpodstatnější," uvedl k akci mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.
Setkání, nazvané Fórum Zdravého města, pořádá radnice pravidelně. Avšak na poslední veřejné diskuzi si lidé mohli vyzkoušet novinku - zaznamenání svých oblíbených míst i lokalit, kterým by se nejraději vyhýbali, do takzvané pocitové mapy.
Co z ní vyplynulo? Nejvíce lidí v mapě Jihlavy označili centrum a Masarykovo náměstí jako místo, kde se necítí dobře. Stejně dopadlo i okolí Městského vlakového nádraží či lokalita za nemocnicí a nedaleko hřbitova u křižovatky Žižkovy a Rantířovské ulice.
Místa, kde se lidé cítí dobře? Zoo, Skalka, i Český mlýn
Naopak puntíky značícími oblíbená místa se mapa zaplnila v areálu letního kina, zoologické zahrady a celé lokalitě na Heulose. Také lidé, kteří se do hlasování zapojili, rádi vyhledávají lokalitu na Skalce, v novém sportovním areálu Českého mlýna za tenisovými kurty u řeky Jihlavy, na Starého plovárně či v okolí Pístova.
U každého z osmi stolů lidé diskutovali nejprve o aktivitách, které se jim ve městě líbí. Dvě z nich vybrali a pak o nich všichni měli možnost hlasovat. Neoblíbenější akcí ve městě bylo vybráno Havíření, následované Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů a Festivalem Gustava Mahlera. První pětici vytipovaných akcí pak uzavírá svatomartinský průvod a Kulturní pivovarské léto.
A jako nejpalčivější problém se v diskuzi a následném hlasování ukázal být nepořádek a psí exkrementy v ulicích a jako druhá v pořadí chybějící část obchvatu města. Třetím největším problémem pro diskutující je stále odkládaní revitalizace Masarykova náměstí.
Všechny vytipované problémy budou ověřeny veřejnou anketou v radničních novinách i na webu města. "Výsledky budou předloženy vedení města a následně bude zpracován Plán zdraví a kvality života 2015 – 2016, kde budou u jednotlivých problémů uvedena konkrétní opatření a aktivity," dodala Soňa Krátká, koordinátorka projektu Zdravé město a místní agendy 21.
Autor: Administrátor Administrátorský
Přidejte se k nám na facebooku!