"Pařeniště" na jihlavském náměstí ozdobily květiny. Průhled připomíná pietní místo
Jeden ze dvou průhledů do podzemí, přezdívaných pro svůj vzhled pařeniště, připomíná díky nové květinové výzdobě pietní místo na hřbitově. Výzdobou průhledu chtělo sdružení Vivat Jihlava upozornit na nevyužitý potenciál průhledů do podzemí.

Když jihlavská radnice představovala záměr vybudovat na náměstí dva průhledy do podzemí, hlavní myšlenkou bylo poodhalit středověké katakomby, kterými se Jihlava pyšní. Výsledek se však s tímto záměrem zcela minul a betonové šachty s prosklením připomínají spíše pařeniště či zásobovací šachtu.  

A na pařeniště se proto rozhodlo po svém upozornit jihlavské sdružení Vivat Jihlava. „Nám se ty pařeniště nelíbí, myslíme si, že neplní úplně svůj účel. Lidé dovnitř nahlíží ale nic v nich nevidí, nejsou k tomu umístěny ani žádné informace. I někteří zastupitelé na radnici shledali, že to není to, co by to být mělo,“ uvedla místopředsedkyně sdružení Vivat Jihlava Lenka Honová. 

„Spíš šlo o recesi, citlivým způsobem na problém poukázat, že když už se něco nepovede, jde to i hezky ozdobit, udělat i z nepovedeného hezké místo a že je v Jihlavě spousta lidí, kteří dokáží tvořivým způsobem přispět,“ dodala Honová.

"Výzdoby jsem si všiml. Nevím, kdo za tím stojí, ale je to povedená recese, fandím jim. Je to s nadhledem a humorem provedený happening, lépe na to upozornit nemohli. Nejsem přílišným příznivcem demonstrací, ale tohle je ten nejhezčí způsob demonstrace, jak na problém poukázat,“ uvedl pro JihlavaCity.cz Milan Kolář (Forum Jihlava), náměstek primátora pro školství, sport a kulturu.

Výzdobu vytvořilo jihlavské květinářství. Průhledy do podzemí sdružení nechalo vyzdobit truhlíky s různými druhy květin ozdobenými mašlemi. A ohrádku z řetězu obmotal živý břečťan. Za výzdobu sdružení dalo více než dva tisíce korun. 

Hřbitovní tematika nebyla záměrem
„Nebylo to úplně levné, chtěli jsme něco hezkého a když se to potom vyzdobilo, museli jsme uznat, že to hřbitovně působí,“ přiznala Honová s tím, že smuteční ladění výzdoby nebylo původně cílem.

Hřbitovní tématiku jako úmysl však pochopil i náměstek Kolář. „Hřbitovní podoba byl záměr, jsem z toho pochopil," podivoval se náměstek.

„I my jsme z ohlasů pak zjistili, že výzdoby vyzněla i trochu hřbitovně, tak by se to dalo pojmout i jako rozloučení se s něčím starým a počátek něčeho nového, dá se v tom najít spousta věcí,“ uvedla místopředsedkyně sdružení Vivat Jihlava. 

Sdružení Vivat Jihlava si zamluvilo zábor prostranství od pondělí na deset dní. „Máme s lidmi z květinky domluvené, že se o prostranství budou deset dní starat a udržovat ho,“ dodala Honová.

Mezitím radnice připravuje proměnu nepovedených průhledů. „Na radnici úpravu průhledů řešíme. Něco se s tím stane a doufám, že už brzy,“ uvedl náměstek Kolář. Dolní průhled by měl mít jinou podobu a horní průhled bude zřejmě v úrovni terénu osazen mříží aby na něm mohly parkovat auta.

„V Jihlavě je problematických věcí víc, chceme na ně poukazovat, aby si lidé uvědomili, že to často není jen o lidech na radnici, ale záleží na každém z nás, abychom si z města udělali pěkné místo k životu,“ dodala místopředsedkyně sdružení Vivat Jihlava Honová.


Autor: Michal Kolařík

Spoluzakladatel a provozovatel portálu City.cz. Náměty živnostníků a firem z jejich denní rutiny přenáším na náš vývojový tým. S cílem přinést inovace v zákaznických službách prostřednictvím rezervačního systému Citydiář a věrnostního programu Citykarta, služeb od City.czVyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: