Inspektoři našli v ovoci z Číny pro lidi nebezpečné pesticidySušené ovoce v Uherském Hradišti obsahovalo zakázané Carbofurany. FOTO: Státní zemědělská a potravinářská inspekce  City
  09.05.2017

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala uvést na trh dvě tuny sušeného ovoce z Číny. Laboratorní analýza totiž u něj prokázala kontaminaci pesticidy ze skupiny Carbofuranů.

Nebezpečné látky, které mohou ohrozit zdraví, objevila potravinářská inspekce v ovoci Goji z Číny. Výsledky rozboru potvrdily, že ve zkoumaném vzorku bylo nadlimitní množství pesticidů Carbofuranu a Propargitu.

„Doporučujeme spotřebitelům, aby danou šarži v žádném případě nekonzumovali,“ uvedl mluvčí potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Jedná se o potravinu Goji – sušené plody kustovnice v balení 1 kilogram, s minimální trvanlivostí do června 2018, vyráběné ostravskou firmou Organic Way a dodávané společností Smart AD.

Vzorek inspektoři odebrali v provozovně Jiří Kovářík v Uherském Hradišti. „S kontrolovanými osobami zahájíme správní řízení o uložení peněžité sankce,“ dodal Pavel Kopřiva.

Carbofuran, který byl používán jako silný insekticid, Evropská unie pro jeho nežádoucí účinky zakázala. V ČR je v posledních letech mimo jiné zneužíván jako návnada k trávení šelem a dravých ptáků. Zvířata pak umírají v silných křečích.


Autor: ) (red

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: