VIDEO: Jihlavská kriminálka odhalila největší kšeft s drogami, ve hře byl i internet  Jihlava
  01.02.2017

Skupina drogových dealerů z Prahy, která na Jihlavsku pravidelně dodávala dvěma ženám Stilnox, spadla klec. Lék na předpis dodával ve velkém. Podle policistů si vydělal bezmála tři a půl milionu korun. Gang tří můžu a tří žen ve věku do 33 do 58 byla obviněna z trestného činu výroby a prodeje drog.

Dealer tento lék navíc nabízel na internetu, aniž by se obával o postih. "Nejprve jsme narazili na dvě ženy z Jihlavska, které pravidelně odebíraly Stilnox, později se ukázalo, že od toho samého muže odebírali léky lidé téměř po celé Vysočině," konstatoval šéf kriminalistů na Vysočině Pavel Kubiš.

U dlouhodobého užívání těchto léku vzniká u odběratelů psychická i fyzická závislost. Narkomani z něj jsou schopni vyrobit pervitin.
Později policisté zjistili, že se jedná o dva muže. Jeden falšoval lékařské předpisy a druhý fungoval jako kurýr.

Dealeři navíc inzerovali prodej léků na internetu a na stránkách zanechávali bezstarostně svá telefonní čísla, emaily a přijímali objednávky. Nebylo výjimkou, že léky posílali na dobírku poštou, nebo že si pro ně uživatelé sami jezdili.

Ukázalo se, že skupina pachatelů distribuuje mezi zákazníky deset druhů léků. Jednalo se o léky Hypnogen, Stilnox, Lexaurin, Adipex, Neurol, Rivotril, Sanval, Xanax, Zolpidem a Diazepam. Všechny léky obsahují návykové látky.

Gang si našel v Ostravě pravidelného odběratele, který drogy dál přeprodával. Toto se ukázalo jako velmi důležitý faktor v případu, neboť při jedné z předávek, byla jedna z žen "pracující" ve skupině dealerů zadržena zásahovou policií s nemalou peněžní částkou utrženou za prodej léků.

Ženy v akci
K "obchodníkům" se přidaly dvě ženy, což jim umožnilo nakupování léků v řádu tisíce balení. Jedna z nich se jim starala o internetové stránky, kde zboží nabízeli. "Místo peněžitého honoráře jí platili prostřednictvím léků, které nezákonně získali," popsal kriminalista.

Jen pro představu: trestní zákoník stanovuje, jaké množství účinné látky je škodlivé. Když někdo prodá 70 000 mg této látky, tak už distribuuje velkém rozsahu, kde je trestní sazba za postih 8 až 12 let. Tato skupina prodávala 2 miliony mg.

Zajímavostí je, že postupem času se pachatelům podařilo získat "spřátelené" lékárny. Jednu přímo v Praze, druhou v jejím okolí a třetí v Příbrami. Majitelka jedné z těchto lékáren byla matkou ženy, která ve skupině podvodníků působila.


Autor: Lukáš Vaňkát
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: