Neděle ve znamení antibiotik. Lékaři varují před jejich nadužíváním  City
  18.11.2018

Evropský antibiotický den si připomínají evropské státy 18. listopadu. Aktivita vznikla za účelem upozornění jejich nadužívání a s ním spojeného nižšího účinku. Kdysi geniální léčivé látky totiž přestávají účinkovat.

Užívat antibiotika pouze v nezbytných případech. Toto doporučení platí pro všechny lékaře. Medicína totiž čím dál víc řeší problém se stále se zmenšujícím účinkem léků, jež objevil v roce 1922 Alexander Fleming.  

„Antibiotika jsou nedílnou součástí léčby celé řady pacientů ve zdravotnických zařízeních. U každého pacienta individuálně a racionálně zvažujeme jejich použití. Odolnost bakteriálních kmenů na některé typy běžně užívaných antibiotik je však stále narůstající, to je bohužel realita, kterou si všichni uvědomujeme,“ uvedl náměstek zlínské nemocnice Jozef Macko.

Lékaři apelují nejen na snížení užívání, ale také v případě jejich předepsání na poctivé dobrání celé krabičky. Pokud totiž lidé po zlepšení stavu léky vysadí, nezlikvidují všechny bakterie. Ty přeživší se pak stávají odolnějšími.

Evropský antibiotický den letos připadá na 18. listopadu.


Autor: Petr Jindra
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: