Nastává ideální čas k pozorování čapích mláďat. S jejich sčítáním může pomoci každý  City
  13.07.2019

Zábava a pomoc zároveň. Pozorování a sčítání čápů pomůžou ornitologům k určení počtu mláďat a hodnocení hnízdní sezony těchto ohrožených ptáků. Momentálně jsou hnízda a mláďata nejlépe pozorovatelná.

Hnízdění čápů v Česku probíhá a ornitologové opět prosí výletníky o pomoc. Jejich pozorování a sčítání pomůže k ohodnocení úspěšnosti hnízdní sezony. Dětem současně zpestří letní prázdniny.

„Abychom mohli odpovědět na otázky, kolik mladých čápů zdárně vylétne z hnízd, nebo jaké jsou ztráty, potřebujeme znát počet mláďat v jednotlivých hnízdech před jejich vylétnutím. Čím více kontrol, tím lépe,“ řekla Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické.

Ornitologové letos mluví o sedmi stovkách hnízd a 369 mláďatech. Ta v červenci vylétávají z hnízd, což je ideální čas na jejich sledování. Podrobná mapa čapích hnízd je k nahlédnutí na webu čapích hnízd.

„Na hnízdě se staví a ze země jsou dobře pozorovatelná. A právě pozorování v době před vylétnutím jsou pro stanovení hnízdní úspěšnosti ta nejdůležitější,“ dodala Dobruská.

Zájemci mohou své výsledky sdílet přímo v terénu za pomocí mobilní aplikace Avif Mobile, nebo na web www.birdlife.cz/capi. Důležitým kritériem pozorování je stáří mláděte a jejich počet.

„Vydejte se k hnízdu ve svém okolí a zjistěte, zda jsou na něm mláďata a jak velká -  v prachovém šatě či se již podobají svým rodičům. Velká mláďata poznáte podle šedých nohou a šedého zobáku. Pokud budete mít fotografii, můžete ji také přidat. A pokud čápa neuvidíte? Zadejte ‚čáp nepozorován‘,“ vysvětlila Dobruská.

Za letošní rok pomohlo ornitologům přes 580 dobrovolníků. Společně zkontrolovali 90% všech hnízd v Česku.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: