Hasiči z Pardubického kraje spojili síly s Leteckou službou Policie ČR, aby si natrénovali postup v případě velkého požáru v lese. Zaměřili se na plnění závěsného vaku pomocí požární techniky.
„Profesionální a dobrovolní hasiči nejprve prošli krátkou instruktáží k bezpečnému plnění a chování při práci,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.
Jednotlivé jednotky pak utvořily družstva, která postupně cvičila naplnění vaku, který měl vrtulník v podvěsu.
„Po naplnění vrtulník odletěl, vyprázdnil vak a vrátil se. Pokračovalo další družstvo. Jeden člen letecké hasičské služby navigoval vrtulník a druhý instruoval a dohlížel na činnost při plnění bambivaku. Každé družstvo si celý postup vyzkoušelo několikrát,“ uvedl Pavel Bér z Hasičského záchranného sboru Pardubice.
Cvičení se konalo právě před letní sezónou, kdy je zvýšené nebezpečí vzniku požáru lesních a polních porostů.
„V případě požáru lesního porostu se může jednat o členitý zalesněný terén, špatně přístupný a v takovémto místě není vyloučeno použití letecké techniky. Proto je třeba, aby byli hasiči vycvičeni na takové situace,“ vysvětlila Horáková.
Autor: Vendula Šťávová
Přidejte se k nám na facebooku!