FOTO: Před sto lety lidé sázeli stromy svobody. Dochovalo se jich několik stovek

Takzvaná Zádvorská lepa. Zdroj: stromysvobody.cz

28.10.2018
Skončila Velká válka a mezi lidmi v Československu panovala euforie ze svobody a vlastního státu. Stromy – především lípy – sázené na podzim roku 1918 a během celého roku 1919 byly jejím zhmotněním. Rostou na více než 340 místech po celé České republice a částečně také na Slovensku. Těch, které byly vysázeny ještě v roce 1918, zůstalo do letošních dnů 264.

Výsadby stromů často doprovázely oslavy šťastného návratu z válečné fronty nebo legií. „Václav Vacek byl můj děda. Sotva postavil dům, odešel do války a doma zůstala jeho žena s dvěma malými dcerami a dluhy. Děda sloužil v Srbsku, asi u pracovních jednotek. Naštěstí se po válce vrátil domů a na památku svého návratu zasadil lípu. Pro naši rodinu je to památný strom,“ popisuje vnuk Václav Vacek příběh své lípy z Tlučné.

V prvním roce nezávislého Československa pak podobných stromů přibylo dalších 308. Celkově nalezli lidé po celé republice 3100 Stromů svobody, jejichž příběhy zanesli na web stromysvobody.cz.

Stoleté tradici slavnostních výsadeb se dostane historicky největšího pokračování právě letos, kdy české a slovenské komunity vysadí napříč světem bezmála 1 600 nových stromů s vrcholem oslav přesně 28. října.

„V důsledku 1. světové války bylo z Hrotovic odvedeno 340 mužů, 54 z nich zahynulo na válečných bojištích, nebo podlehlo zraněním a domů se již nevrátilo. Lípu na nádvoří zasadili přeživší války na počest šťastného návratu do svých domovů a na počest vzniku samostatného československého státu. Lípa pro ně byla symbolem svobody a tím zůstane i pro nás a naše budoucí generace,“ líčí příběh lípy rostoucí na nádvoří zámku v Hrotovicích koordinátorka kampaně Zuzana Šeptunová z Nadace Partnerství.

Jedním z těchto stromů je i letos stoletá lípa ve Velkých Opatovicích. Ta se umístila na prvním místě letošní ankety Strom roku 2018 jako poslední z šestnácti Stromů svobody, které byly 8. listopadu 1918 v městečku vysázeny. Strom letos přijela navštívit i Lenka Andršová, pravnučka opatovického písmáka Jana Pospíšila, který tak zvanou Zádvorskou lepu vysadil.

Stromy sázeli i Češi a Slováci v Americe

Jubilejní stromy sázeli z radosti i krajané v zámoří. Stovku tak letos slaví Lípa svobody rostoucí před kostelem svatého Cyrila a Metoděje v Minneapolis. Lípu vedle farnosti doplnila v roce 1993 mladší sestra vysazená při vzniku samostatného Česka a Slovenska.

„V prvních letech Československa byla výsadba spontánně iniciována především místními okrašlovacími spolky, mimo jiné Československým svazem okrašlovacím a ochranným. Zapojovali se ve velkém i samotní občané nadšení nově nabytou svobodou mladičkého Československa. Snahou těchto organizací bylo oslavit tuto významnou událost výsadbou stromů po celé zemi tak, aby se výsadba stala hromadnou oslavou svobody. Právě na tuto myšlenku jsme chtěli letos naší kampaní Stromy svobody navázat,“ vysvětlila Zuzana Šeptunová.

V tradici výsadby jubilejních stromů lidé pak pokračovali v průběhu celých sta let moderní československé státnosti. Dochoval se i příběh lípy v Plané nad Lužnicí z roku 1920, kterou měl vysadit sám tehdejší prezident Tomáš Masaryk s manželkou a dcerou Alicí během svého dubnového pobytu v obci.

Nejen staletých stromových pamětníků bude ve skutečnosti pravděpodobně mnohem více. Kroniky obcí a měst se totiž začaly povinně vést až ve 20. letech minulého století a pamětníci přímo těchto událostí většinou schází.

Online mapa všech stromů na portálu stromysvobody.cz je tak stále otevřena všem, který takový strom naleznou či nově vysadí. Stačí vyplnit krátký formulář a příběh stromu zůstane v digitální podobě pro nadcházející generace.

Autor: (red )

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Česko pokryl první sníh. Na silnicích hrozí komplikace

  19.11.2018
  Na první sníh této zimy se těšily tradičně hlavně děti. Méně už řidiči a silničáři. V pondělí ráno ale...

  Neděle ve znamení antibiotik. Lékaři varují před jejich nadužíváním

  18.11.2018
  Evropský antibiotický den si připomínají evropské státy 18. listopadu. Aktivita vznikla za účelem upozornění...

  Češi hledají kraj svého srdce. Hlasovat mohou v několika kategoriích

  17.11.2018
  Kraj mého srdce. Tak se jmenuje již sedmý ročník ankety, v níž lidé vybírají, který z regionů České republiky...

  Počet diabetiků v republice stoupá. Pokles cukru v krvi může vést až k úmrtí

  16.11.2018
  Přes 900 tisíc Čechů se léčí s cukrovkou. Toto onemocnění často doprovázejí stavy, kdy náhle poklesne...

  Nekuřácký den upozorní na škodlivost kouření. Léčba kuřáků stojí ročně 80 miliard

  15.11.2018
  Cílem mezinárodního nekuřáckého dne je upozornit na zdravotní rizika spojená s kouřením cigaret a informovat...

  Obchodníci znají pět triků na udržení zákazníků. E-shopy se předhání v nabízených benefitech

  14.11.2018
  Doby, kdy Češi využívali k vánočním nákupům pouze kamenné obchody, jsou pryč. V současnosti mohou využít...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: