FOTO: Kaufland musí stáhnout šizený "výběrový" džem, odhalila ho inspekce  City
  07.12.2018

Padesátiprocentní složení z višní deklarovala etiketa džemu, který nabízel supermarket Kaufland ve svých regálech. Kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ale odhalila, že višní obsahuje výrazně méně. Prodejci navíc hrozí pokuta.

Kolik procent tolik višní. V Kauflandu to neplatí. Řeč je ovišňovém džemu značky K-Classic v balení po 450 gramech. Etiketa na lahvičce džemu informuje o padesátiprocentním složení z višní. a také, že na 100 gramů hotového výrobku bylo použito 50 gramů ovoce. Skutečnost? 

"Laboratorní analýza SZPI ale u odebraného vzorku prokázala podíl višní pouze v množství 34,8 gramů na 100 gramů hotového výrobku," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. 

Prodejce tak podle mluvčího inspekce uváděl spotřebitele v omyl ohledně skutečného složení výrobku a inspekce nařídila, aby džem neprodleně stáhl ze všech svých poboček.

"SZPI proto nařídila prodejci stažení závadné šarže z celé své tržní sítě a dále prodejci nařídila provést u tří následujících dodávek předmětné potraviny analýzu stanovující podíl ovocné složky ve výrobku. Rozbor kontrolovaná osoba provede v akreditované laboratoři pro daný typ analýzy a to na vlastní náklady," dodal Kopřiva. 

Stažení se týká pouze lahviček s 450 gramy džemu a datem minimální trvanlivosti do 27. 10. 2019, označených „prodávající: Kaufland Česká republika v.o.s., Bělohorská 203, Praha“, vyrobeno v Německu. 

Prodejce navíc čeká správní řízení o uložení pokuty.Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: