Forman vs. Forman, aneb Filmy jako pravda o životě...

Forman vs. Forman Zdroj: Kine.Dok

02.07.2019
Osobnost a život Miloše Formana je tématem nového filmu Forman vs. Forman, který natočila legenda dokumentárního filmu Helena Třeštíková spolu s oceňovaným střihačem Jakubem Hejnou. Úspěšnou světovou premiéru měl v Cannes 2019 a na 54. ročníku karlovarského festivalu.

Snímek ještě před distribucí do kin po republice čekají dvě pražské premiéry: 16. července v Kině Lucerna a 20. července v Kasárnách Karlín. "Po tomto datu bude možné vidět film po celé ČR v netradičních prostorách alternativní sítě KineDok,"  uvedl Bohdan Bláhovec, manažer KineDok .

Autoři snímku Helena Třeštíková a Jakub Hejna (spolupracovali již na sérii  Manželské etudy, či snímcích Zkáza krásou, Katka, René. "Ve svém novém dokumentu vytvořili portrét charismatického dobrodruha, zdánlivě ve střední Evropě zasazeného režiséra Miloše Formana, který je srozumitelný i pro zahraniční publikum," popsal Bláhovec.

Síť KineDok.
sdružuje organizace a jedince, kteří uvádějí dokumentární filmy mimo klasická kina po republice. Organizátorem projekce Forman vs. Forman a dalších patnácti titulů se může stát kdokoli, kdo je provozovatelem zařízení s technickými možnostmi a potenciálem přitáhnout diváky.

Podle manažera našli v jeho díle klíč, který interpretuje obě režisérova zásadní období, jeho českou tvorbu a filmy natáčené v americkém exilu, a to konflikt jedince a společnosti. "Snímek je koláží často neviděných soukromých i oficiálních archivů i autobiografického vzpomínání, které namluvil režisérův syn Petr Forman."

Helena Třeštíková podle Bláhovce označila Miloše Formana za hrdinu svého života a vzpomínala na to, jak jako ještě dítě jeho snímky obdivovala a tajně snila o tom, že bude jednou dělat totéž.

„Když mi bylo třináct, stal se zázrak. Viděla jsem Konkurs, změnilo mi to svět. Najednou ten život na plátně byl stejný, jak jsem ho znala. Zmizel ten pocit, že filmy vyprávějí o jiném lepším světě. Došlo mi, že film nemusí vytvářet iluzi, ale může vyjádřit pravdu o životě!,“ komentovala režisírka setkání s tvorbou Miloše Formana.

Na filmu Forman vs. Forman začala Třeštíková s Hejnou spolupracovat ještě za režisérova života, jenže půl roku po začátku natáčení Forman zemřel. „Od začátku jsme věděli, že on tam přítomen nebude. Ale doufali jsme, že to uvidí a že nám k tomu něco řekne. A to se nestalo. Byla bych ráda, kdybych k tomu něco slyšela od něj,“ poznamenala Třeštíková.

Snímek byl poprvé uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes v sekci Cannes Classics, kde vzdával „poslední hold“ Miloši Formanovi. Českým divákům se film představil 1. července na 54. MFF Karlovy Vary. "Slavnostní distribuční premiéra proběhne 16. července v Kině Lucerna a 20. července proběhne velká open-air projekce pro veřejnos v prostorách Kasárna Karlín, kam zve všechny diváky bezplatně," řekl Bláhovec.

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   Náměstí u Pařížské ponese název po legendárním režiséru Formanovi
Hradec na Formanovu pětaosmdesátku nezapomněl. Bio Central hýří filmy a pohádkami


Autor: ( red)

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  OBRAZEM: Na Slovensko se veteráni svezli vlakem. Do Prahy zamířili po vlastní ose

  18.07.2019
  Retro Prague Historic Rally letos pořádal jubilejní 20. ročník jízdy historických automobilů na Slovensko....

  Nastává ideální čas k pozorování čapích mláďat. S jejich sčítáním může pomoci každý

  13.07.2019
  Zábava a pomoc zároveň. Pozorování a sčítání čápů pomůžou ornitologům k určení počtu mláďat a hodnocení...

  Šest zásad pitného režimu: pití je i polévka, ale ne káva a alkohol

  05.07.2019
  Bolest hlavy, únava nebo tmavá moč patří mezi první příznaky zanedbávání pitného režimu v parných letních...

  O prázdninách to často začíná... léčba dětí na drogách a alkoholu stojí ročně miliony

  29.06.2019
  Na konci školního roku řeší policisté a strážníci pravidelně případy dětí, které záchranka sbírá opilé...

  Na ukrajinském festivale zahrají i „drahokamy“ ze Lvova. Boršč bude zadarmo

  23.06.2019
  Již počtvrté přijedou do Ostravy ukrajinské soubory. Lidé si jejich umění užijí v centru města 29. června...

  Pneumokok stále hrozí a zabíjí i slavné lidi. Bránit se lze očkováním

  21.06.2019
  Velmi vážnému průběhu pneumokokové infekce (IPO) například loni v Olomouckém kraji čelilo čtrnáct lidí...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: