O unikátní Včelí stezku se postarají studenti. Prezident Zeman ji projede autem 27. 06. 2017

Včelí stezka ve Smrčné je unikátem Vysočiny. Její provoz slavnostně zahájí prezident Miloš Zeman, hlavně se však díky ní otevře nový učňovský obor o včelaření, jehož studenti se budou o zdejší včelstvo starat.

Tři roky práce a snažení studentů z jihlavské Střední školy ekonomiky a cestovního ruchu jsou za projektem Včelí stezky ve Smrčné na Jihlavsku. Skupinka letos již odmaturovaných dětí se tehdy pod taktovkou učitele Jiřího Čady rozhodla o Včelí stezku bojovat a nápad dovést až do zdárného konce.

„My jsme dokonce studenty nechali, aby si celou tu stezku sami obhájili. Museli se tedy připravit a na Krajském úřadu se opravdu postavit úředníkům a hodiny se s nimi dohadovat o tom, proč je ta stezka dobrý nápad. Byla to pro ně určitě další zkušenost,“ vypráví Čada.

Právě on je autorem úplně původní myšlenky stezku u Smrčné zřídit. A nezůstal jen u toho. „Já sám tam mám včely. Rovnou mě to napadlo i s tím, že bychom na škole mohli otevřít i nový obor, který by se o zdejší včely staral,“ pokračuje.

Díky Včelí stezce ale získá nový rozměr i stávají obor Ekonomika a cestovní ruch. „Zdejší studenti v rámci praxe často průvodcují na hradech a zámcích, na Včelí stezce by ale mohli pořádat i různé naučné procházky a zajímavou formou seznamovat veřejnost o fugování včelstva,“ vysvětluje Čada.

Budoucnost má tedy stezka jasnou. Kromě naučných prohlídek a chování včel se zde budou pořádat například i takzvané apiterapie, tedy léčba úlovým vzduchem, nebo se ze zdejšího medu budou vyrábět kosmetické přípravky s propolisem.

Stavba stezky ale byla završena teprve tento rok. Studenti z druhého ročníku, jimž byla stezka letos odmaturovanými zakladateli svěřena, se zde postarali například o výstavbu informačních cedulí nebo o umístění skleněných pozorovacích úlů.

Právě takové hlavní zajímavosti ze stezky se 28. června přesunou na hřiště do Smrčné, na slavnostní otevření, kterého se bude účastnit i prezident Miloš Zeman. „Pan prezident se podívá jenom na začátek stezky a poté uvidí některé zajímavosti na hřišti ve Smrčné,“ pokračuje Čada.

A jak bude prezidentská návštěva ve Smrčné vypadat? „Máme přesný plán, pan prezident se podívá na stezku, kus si projede v autě, uvidí například zdejší Černý rybník a poté se zúčastní zahajovacího ceremoniálu na hřišti,“ přibližuje starosta obce Josef Nechvátal.


Autor: Aneta HrdličkováVyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: