Strašákem století je cukrovka, počty nemocných rostou. Čelí jí zdravý životní styl  City
  04.02.2019

Alarmující zprávu vydala česká diabetická asociace. V současnosti trpí diabetem skoro deset procent české populace. Zdravotní stav pacientů navíc zhoršují i další přidružená onemocnění. Odborní navíc varují, že počet nemocných se bude i nadále zvětšovat.

Diabetes mellitus, známý též pod českým názvem cukrovka, je strašákem moderní společnosti. V České republice tímto onemocněním trpí skoro desetina populace. Podle odborníků se má situace ještě dál zhoršit.

„Kromě vlastního onemocnění komplikují často zdravotní stav diabetiků i další přidružená onemocnění. Nejčastěji jde o kardiovaskulární onemocnění, srdeční selhání a onemocnění ledvin. Pro úspěch léčby diabetu a přidružených onemocnění je zásadní dodržování předepsané léčby a zdravého životního stylu,“ uvedl prezident diabetické asociace Milan Kvapil.

Každý rok prý v Česku přibydou tři tisícovky diabetiků. V roce 2030 odborníci očekávají 1,2 milionu pacientů s tímto onemocněním.

I při zodpovědné léčbě bývá život cukrovkářů ve srovnání se zdravou populací kratší. Jak moc, to záleží na tom, kdy člověk onemocní. „Diabetes může vést k řadě dalších chorob, které se souhrnně označují jako diabetické komplikace. Některá onemocnění mohou propuknout záhy, zatímco jiná se rozvinou až po mnoha letech života s cukrovkou. Téměř za polovinu úmrtí diabetiků jsou zodpovědná kardivovaskulární onemocnění,“ doplnil Kvapil.

Statistiky ukazují, že v přepočtu na sto tisíc obyvatel je v Jihomoravském kraji 9 048 diabetiků, ve Zlínském kraji 9 775 a v Kraji Vysočina 9 551.


Autor: Petr Jindra
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: