Chodci nenosí reflexní prvky. Riskují pokutu i sražení autemNenošení reflexních prvků může přijít chodce pěkně draho. Krom pokuty jim hrozí hlavně srážka s autem. Zdroj: Ilustrační foto  City
  12.12.2018

Mnozí lidé si ani neuvědomují, že pokud na sobě mají tmavé oblečení a žádné reflexní prvky, protijedoucí řidiči prakticky nemají šanci je spatřit včas. Policisté apelují na všechny chodce, aby na neosvětlených místech nepodceňovali situaci a nosili povinné reflexní prvky. Mohou si tím i zachránit život.

Snížená viditelnost v kombinaci s vyšší rychlostí může být smrtící kombinací pro reflexně neoznačeného chodce. Někteří si ale svou zranitelnost vůbec neuvědomují.

„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích,“ stojí v zákoně o pozemních komunikacích.

Strážci zákona v Moravskoslezském kraji se v uplynulém týdnu právě na dodržování tohoto důležitého předpisu zaměřili.

„Mimo obec a za snížené viditelnosti policisté zkontrolovali téměř 200 chodců. 6 z nich nemělo povinné reflexní prvky. Tři přestupky vyřešili na místě v příkazním řízení, další tři oznámili příslušným obecním úřadům,“ uvedla policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Ani pokuta či opakovaná varování však na některé chodce „výchovně“ neplatí. Zbytečně pak riskují nejen život svůj, ale také řidičů aut, kterým hrozí fatální srážka.

Používání reflexních pásků či jiných prvků zvyšuje viditelnost takto označených lidí až na 200 metrů.


Autor: Petr Jindra

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: