Před 50 lety se upálil Jan Palach. V Karolinu ho uctí dlaždicí, v Olomouci trikolórou a zvony

Palachovu posmrtnou masku vytvořil uznávaný sochař Olbram Zoubek. Zdroj: Gymnázium Jana Palacha Mělník

16.01.2019
Výklad Palachova upálení je různý: někdo je považuje za hrdinství, kterým se snažil vyburcovat společnost, další za akt zoufalství, když student pražské filozofické fakulty nevěděl, jak po sovětské okupaci dál. Jisté je, že se Jan Palach obětoval, aby upozornil na křivdu, která se Čechoslovákům udála. Lidé uctí jeho památku napříč městy republiky.

Před padesáti lety se student Filozofické fakulty pražské Univerzity Karlovy Jan Palach upálil na protest proti sovětské okupaci. Jeho osobnost si přitom lidé mohli připúomenout až během samoetové revoluce. 20. prosince 1989 bylo po Janu Palachovi opět pojmenováno náměstí před filozofickou fakultou v Praze. Na budovu školy byla umístěna pamětní deska od sochaře Olbrama Zoubka.

Symbolický návrat se poté konal 25. října 1990, kdy byla urna s Palachovým popelem slavnostně převezena z rodných Všetat na Olšanské hřbitovy v Praze. Ve stejném roce také vyšla také kniha Jiřího Lederera o Palachově činu.

Palachovo smutné jubileum si společnost připomene různými zoůsoby. Například v hlavním městě odhalí Palachovi pamětní dlaždici v Karolinu. Vzpomínat se bude také na Václavském či na Staroměstském náměstí, kam zamíří tichý průvod.

Zapojí se také další města. Chybět nebudou ani Všetaty, odkud Palach pocházel, či Mělník, kde vystudoval gymnázium, které nese jeho jméno. 

V Hradci Králové organizují akci studenti univerzity. Sraz průvodu je v 15.30 na Velkém náměstí. Odtud bude pokračovat na Masarykovo náměstí.

V Jihlavě, kde následoval Palacha na protest proti okupačním vojskům Varšavské smlouvy Evžen Plocek, si výročí také připomenou. U Plockova pomníku - ten jeho čin následoval v dubnu roku 1969.

„Pietní akt se uskuteční 16. ledna ve 13 hodin u pomníku Evžena Plocka na Masarykově náměstí. Kromě primátorky Koubové přijdou Palachovu památku uctít i náměstci Laštovička, Zeman a Kalina,“ uvedla mluvčí jihlavského magistrátu Aneta Hrdličková.

„Pokud se nemůžete v daný termín k pomníku Evžena Plocka dostavit, najděte si čas alespoň na položení květiny k památníku kdykoli během jara,“ vyzvala mluvčí Hrdličková.

V Olomouci je pietní akt připraven na 17. hodinu před podloubím radnice. Ta bude nasvícena do barev české trikolóry. Ale to není vše. „Podařilo se také dohodnout s Arcibiskupstvím olomouckým, že se v sobotu 19. ledna přesně v 15.30, tedy v čase, kdy Jan Palach zemřel, rozezní zvony olomouckých chrámů,“ dodal náměstek olomouckého primátora Pavel Hekela.

V Ostravě antikvariát a klub Fiducia už na úterý připravil kompovaný pořad, který vzdal hold sebeobětování Jana Palacha a také Jana Zajíce (o tom více zde).


Autor: Petr Jindra

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  RADY NA LÉTO: Jak předejít typickým „letním“ nemocem

  17.08.2019
  I v létě trpí spousta lidí takzvanými letními nemocemi, se kterými často chodí k praktickému lékaři....

  Zlepšeme Česko ušetřilo obcím statisíce. Uživatelé nahlásili desítky tisíc problémů

  14.08.2019
  Jak zlepšit své okolí i okolí jiných obcí se před rokem stalo snadnější a dostupnější. Mobilní aplikace...

  FOTO: Dvanáct stromů z devíti krajů bojuje o titul. Hlasovat lze nově i online

  04.08.2019
  Osmnáctý ročník ankety Strom roku odstartoval. Do finále postoupilo dvanáct kandidátů z devíti krajů...

  OBRAZEM: Na Slovensko se veteráni svezli vlakem. Do Prahy zamířili po vlastní ose

  18.07.2019
  Retro Prague Historic Rally letos pořádal jubilejní 20. ročník jízdy historických automobilů na Slovensko....

  Nastává ideální čas k pozorování čapích mláďat. S jejich sčítáním může pomoci každý

  13.07.2019
  Zábava a pomoc zároveň. Pozorování a sčítání čápů pomůžou ornitologům k určení počtu mláďat a hodnocení...

  Šest zásad pitného režimu: pití je i polévka, ale ne káva a alkohol

  05.07.2019
  Bolest hlavy, únava nebo tmavá moč patří mezi první příznaky zanedbávání pitného režimu v parných letních...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: