Vlajky, koncerty i ohňostroje. Republika ožívá oslavami stých narozenin

Centra větších českých měst budou na počest stého výročí založení Československa vyzdobena národními vlajkami. Během soboty 27. a neděle 28. října náměstí zaplní lidé, pro něž bude připravený bohatý program. Zdroj: Ilustrační foto

27.10.2018
Poslední říjnový víkend bude ve všech českých městech ve znamení stého výročí vzniku samostatné Československé republiky. Náměstí a přilehlé ulice většinou zaplní koncerty, ohňostroje, národní vlajky i videomappingy.

Centra větších českých měst budou na počest stého výročí založení Československa vyzdobena národními vlajkami. Během soboty 27. a neděle 28. října náměstí zaplní lidé, pro něž bude připravený bohatý program v podobě koncertů, ohňostrojů a videomappingů.

Historické centrum Prahy se stane hlavním dějištěm vyvrcholení národních oslav Sto let republiky (psali jsme již zde), které probíhají od začátku roku v celé České republice.  Na pódiích na Václavském a Staroměstském náměstí zahrají přední čeští a slovenští hudebníci. Návštěvníci se mohou rovněž těšit na slavnostní průvod ulicemi města, vojenské přehlídky, ukázku historických vozů, historické scény a také videomapping na budově Národního muzea.

Na Hradčanském náměstí se v sobotu uskuteční slavnostní Vojenská přísaha a slib příslušníků Armády ČR, Policie ČR a Hasičského záchranného sboru. Na Ovocném trhu zažijí návštěvníci Živé obrazy v atmosféře třicátých let prostřednictvím historických kulis a herců v dobových kostýmech.

K oslavám se připojí i Národní divadlo, které uvede operu Libuše, a to formou promítání na piazzettě Národního divadla. Po celý den bude na Jungmannově náměstí k dispozici akce Art&Food s množstvím lokálních specialit. A na Dejvickém nádraží si pro změnu zájemci budou moci prohlédnout Legiovlak, který je spjatý se vznikem Československa.

Již od dopoledních hodin bude v neděli v dolní polovině Václavského náměstí přichystána výstava Schody času, která je unikátní zvukovou a obrazovou instalací obsahující dobové zvukové nahrávky z archivu Českého rozhlasu, vybrané výroky českých osobností a přehled nejzajímavějších událostí každého desetiletí.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích se během soboty a neděle stane prostorem pro největší a nejdelší videomappingovou instalaci v České republice. Akce bude doplněna i o další místa využívající různé technologie a performance.

Lidé v Plzni budou mít možnost během soboty a neděle podívat se do muzeí, galerií a historických památek (psali jsme již zde). S komentovanými prohlídkami se zapojí i hrad Radyně a rotunda ve Starém Plzenci.

Melodie třicátých a čtyřicátých let zazní v autobusové hale kreativní zóny DEPO2015. Na koncertě Děkuji, bylo to krásné! zahraje kapela Blue Star společně s Plzeňskou filharmonií.

Pro rodiny s dětmi je připravena soutěž, která seznámí se stoletou historií republiky a města. Pomocí nově vytvořeného leporela si budou moci připomenout historické zlomové okamžiky státu a samotné Plzně.

V Karlových Varech se připravuje Koncert ke 100. výročí založení republiky. V neděli večer zahraje Karlovarský symfonický orchestr Smetanovu Mou vlast.

V Ústí nad Labem v neděli v rámci doprovodného programu vystoupí děti z dětského domova na Střekově. Předávat se budou také ceny vítězům literární soutěže. Od pondělí bude na Mírovém náměstí nainstalovaná venkovní panelová výstava Republika Československá 1918 – 1939, na níž budou představeny nejvýznamnější milníky státu.

V libereckém Parku Glam-Gallasů bude v ranních nedělních hodinách vysazen Strom republiky (psali jsme již zde). Své dveře otevře historická radnice, kde si zájemci prohlédnou interiéry kanceláří, obřadní síně a zasedacích místností. A slavnostní den zakončí koncert v Divadle F. X. Šaldy.

Hradec Králové si připravil dvoudenní připomínkovou akci (psali jsme již zde). Sobotní program se odehraje v Jiráskových sadech, kde se uskuteční komentovaná prohlídka rekonstruovaného kostela sv. Mikuláše a následně bude vysazena pamětní lípa u památníku Jana Gayera. Vše završí v Aldisu koncert Má vlast od Bedřicha Smetany.

Dechový orchestr Hradec Králové odstartuje nedělní program na Masarykově náměstí, kde jej vystřídá skupina Klapeto se staropražskými písničkami. Své sportovní vystoupení na náměstí předvedou i tělocvičné jednoty Sokola. Ohňostroj na Bílé věži v podvečer vše zakončí.

V Pardubicích se lidé v neděli vrátí o celých sto let zpátky. Program začne na náměstí Československých Legií, kde proběhne oficiální slavnostní akt. Na ten bude navazovat bohatý kulturní program, během něhož zahraje kapela Šlapeto, zaswinguje Original Vintage Orchestra a zazpívá Ondřej Ruml za doprovodu Matej Benko Quintetetu.

Jihlava výročí republiky oslavila již 15. září velkolepou podívanou Proletí 100letí (psali jsme již zde). V sobotu si však mohou zájemci vysadit svou lípu svobody na Heulosu. Během akce je pro ně připravena ochutnávka moštů a ovoce.

Brno oslaví vznik republiky velkým nedělním koncertem v Sono Centru, kde hlavním hostem večera bude Robert Křesťan a jeho skupina Druhá tráva.

Do Zlína se v sobotu vrátí první československý prezident Tomaš Garrigue Masaryk, kterého přivítá tehdejší starosta města Tomáš Baťa. Náměstí Míru zaplní herci Městského divadla, jež se onu atmosféru budou snažit divákovi přiblížit co nejvěrněji v podobě dobových cyklistů, kamelotů a živých soch.

Po celý nedělní den si Muzeum jihovýchodní Moravy společně s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně připravilo pro návštěvníky dárek v podobě vstupu zdarma do všech stálých expozic a krátkodobých výstav (psali jsme již zde). Lidé mohou navštívit také Muzeum luhačovického Zálesí, hrad Malenovice a památník Ploština.

Na platformě 14|15 Baťova institutu se uskuteční také videomappingový večer nazvaný 100 let v živých obrazech. V podvečer se symbolicky rozsvítí Památník Tomáše Bati a v Městském divadle se odehraje premiéra hry Masaryk/Štefánik.

Oslavy v Olomouci odstartuje netradičně v pátek balon s radiovou sondou. Ten bude vypuštěn z Horního náměstí a předpokládá se, že dosáhne výšky 25 až 30 kilometrů. Sál Reduty oživí Moravská Veselka, koncert Josefa Zímy a Pavlíny Filipovské a koncert Moravské filharmonie se Smetanovou Mou vlastí.

Sobotní program nabídne dobovou rozcvičku, na kterou naváže Československý vědomostní kvíz. V odpoledních hodinách bude uvedena netradiční cyklistická módní přehlídka, zazpívá univerzitní smíšený sbor Ateneo a zahrají New Street Band a Tomáš Kočko & Orchestr.

Oslavy vyvrcholí v neděli. Po celý den uvítá ve svých prostorách návštěvníky Český rozhlas Olomouc. V podvečer videomapping na olomoucké radnici představí Československé hrdiny 1918 – 2018.  A definitivní tečku za připomínkou k vzniku republiky udělá podvečerní ohňostroj.

Ostrava bude pořádat dvoudenní oslavy na Masarykově náměstí a Slezskoostravském hradě. Sobotní program zahájí prvorepublikový průvod, který v odpoledních hodinách projde od vozovny trolejbusů přes Sokolskou třídu až po Masarykovo náměstí, kde již budou probíhat hudební a folklórní vystoupení.

Slezskoostravský hrad bude na svém nádvoří hostit dobové módní přehlídky, které vystřídají promítání němých grotesek. Připravena bude i výstava historických modelů a tradiční kuchyně. Atmosféru zpestří prvorepublikové šlágry. Slavnostní sobotu ukončí večerní ohňostroj.

Během neděle se uskuteční slavnostní mše v katedrále Božského Spasitele a vzpomínkový akt na Masarykově náměstí.

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   Klus, Hašek, Kovy i třeba Pithart a Sedláček. „Václavák“ oslaví stoletou republiku


Autor: Svatoslav Hořínek

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Filip Topol: Nebe je zatažený aneb Jak zněly sólové koncerty duše Psích vojáků

  24.03.2019
  Vůdčí postava skupiny Psí vojáci. Charismatický klavírista a improvizátor, ale také exkluzivní textař...

  Ochránci přírody hledají ztraceného rysa. Do pátrání po Kryštofovi se může zapojit kdokoliv

  20.03.2019
  Ostříleného rysího samce jménem Kryštof už od podzimu nikdo nezahlédl. Přitom v roce 2016 překonal mnoho...

  Atmosféra jak na stadionu. Bitvy velikánů v kině sledovali i Řepka s Panenkou

  14.03.2019
  Máte rádi fotbal, ale nemůžete zrovna být na stadionu? Žádný problém. Pryč jsou časy, kdy se na kopanou...

  Královnou českých ptáků se stala sýkora koňadra. Její populaci sčítalo 14 tisíc lidí

  13.03.2019
  Úspěšné. Tak hodnotí ornitologové celorepublikové sčítání ptactva. K dispozici už mají výsledky akce,...

  FOTO: Studenti z celé republiky staví nádrž Naděje. K ruce mají jen lepenku

  12.03.2019
  Navrhnout originální projekt umělé vodní nádrže z ekologické papírové lepenky. Takový je úkol středoškoláků...

  Jedete v protisměru, hlásí značky na vybraných úsecích dálnic

  11.03.2019
  Série nehod, které způsobili řidiči jedoucí v protisměru po dálnicích, vedly k rozmístění varovných značek...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: