Sedmadvacetiletý Filip Navrátil z Jihlavy společně se svou o dva roky mladší ženou rozjeli firmu zabývající se pořádáním netradičního sportu – fotbalu v bublinách. Po roce se dostali z červených čísel a jak Filip Navrátil přiznává, bubliny občas vidí i ve snu. Jihlavská firma Crazy Bubbles dnes baví v bublinách lidi po celé republice.
Firmu na fotbal v bublinách provozujete společně s manželkou. Máte bubliny i doma?
I doma máme sklad bublin, ale nemáme je pořád na očích. Čtyřletý syn v nich sám začíná dovádět.
Takže když zlobí šoupnete ho do bubliny, kutálí se a skáče v ní po pokoji a je klid…
(smích) I tak se to dá říct.
Není to ale pro děti nebezpečné?
Jsou i dětské bubliny určené pro konkrétní věk dítěte.
A jak přišel nápad na provozování tak netradičního sportu?
Původní nápad byl manželky. Viděli jsme tenhle sport se ženou poprvé na internetu v zahraničí. Napřed nás napadlo, si to jen vyzkoušet, ale pak jsme si řekli, proč to rovnou neprovozovat, když nic podobného tady u nás téměř není. Je to něco přes rok, co ten nápad vznikl. Začali jsme o projektu schraňovat další a další informace.
Když jste začínali, sport v Česku nikdo jiný neprovozoval a nenabízel?
V Česku už nabídka tohoto sportu byla, to nás ale neodradilo, rozhodli jsme se, že do toho půjdeme, protože konkurence není nikdy dost.
Jaké byly další kroky?
Zkontaktovali jsme výrobce bublin z Číny, protože jsme samozřejmě chtěli ušetřit. Ale to se nevyplácí, kvalita nebyla dobrá, proto jsme později oslovili výrobce originálního vybavení z Dánska a začali tak sport provozovat na vyšší úrovni.
V čem je rozdíl neoriginální bubliny z Číny a originální bubliny z Dánska?
Originální bubliny jsou certifikované a testované, dánský výrobce garantuje stoprocentní bezpečnost. Bublina je lehčí a z nezávadného materiálu, který se používá i ve zdravotnictví. Vše ostatní je jen napodobenina. Naopak čínské bubliny z 99 procent obsahují nějaký kovový nebo plastový prvek, což by v bublině kvůli bezpečnosti vůbec nemělo být.
Odráží se kvalita vybavení i na ceně za vaše služby?
Nemyslím si, že bychom byli úplně nejdražší provozovatel tohoto sportu v Česku. Cenovka, kterou máme za hodinu, je srovnatelná s projekty využívající čínské bubliny. Samozřejmě se najdou na trhu i provozovatelé s třetinovou cenou, to je ale vykoupené právě malou bezpečností bublin.
Dá se pořádáním takového sportu uživit nebo je to koníček?
Je to koníček, zábava i práce v jednom. Uživit se tím určitě dá, není to úplně jednoduché, je to podnikání jako každé jiné, takže člověk první rok dva investuje, nyní jsme ale ve fázi, kdy expanzi zažíváme a dostáváme se z červených čísel a projekt nás dokáže už bez problémů uživit.
Není to na úkor rodiny? Nepřenáší se pracovní vztahy s manželkou i do domácnosti?
Pracujeme sedm dní v týdnu, nějaké svátky a dovolené nemáme, věnujeme tomu času, kolik je třeba. Syn se mnou na některé eventy jezdí a občas i zápasy „píská“ jako rozhodčí (smích). Daří se nám tak skloubit 2 věci – být s rodinou a pracovat.
|
„Narodil jsem se v Jihlavě, žiju tady celý život a to je i ten důvod, proč jsem se rozhodl začít něco netradičního a nového provozovat. Protože mi přijde, že ta Jihlava moc nežije a doufám, že touto netradiční teambuildingovou aktivitou dokážeme Jihlavu trochu zvednout.“ Filip Navrátil, Crazy Bubbles |
A kde je nejoblíbenější? Kde je kolébka tohoto sportu?
Sport vznikl v severských zemích v roce 2010, i když Čína ta si ráda přisvojí úplně všechno. Takže se na internetu můžete také dočíst, že původcem sportu jsou asijské země, což není pravda. Sport vznikl díky oficiálnímu výrobci originálního vybavení, který se zabýval už předtím výrobou nafukovacích atrakcí.
Nejvíc tyto aktivity a už i náběhy na regulérní sport jsou v Německu, kde se koná pravidelně mistrovství Německa a také v Itálii, kde se hraje oficiální bubblefootballová liga.
Jako jihlavská firma, pociťujete v místě působení nějakou výhodu, nebo naopak nevýhodu?
Vidím v tom obrovskou výhodu v tom smyslu, že jsme ve středu republiky a máme to tak klientům blíž než konkurence z Teplic nebo Ostravy, takže nevytváříme takové náklady na dopravu. Navíc ale vytváříme výhody ve velkých městech, čili ta výhoda je komplexní, jsme dostupní všude.
Kde máte pobočky a co si pod ní představit? Kancelář?
Jsou to sklady bublin, které máme v Praze, Jihlavě, Brně a nyní vznikají pobočky v Chrudimi a Pardubicích. Na každém místě máme jednoho nebo dva event –manažery, kteří se o pobočku kompletně starají, domlouvají realizaci eventů a řeší logistiku.
A v Jihlavě vás lidé najdou kde?
V Jihlavě máme své stálé centrum. Stačí nám napsat na e-mail nebo zavolat na kontakt, uvedený na www.crazybubbles.cz. S klienty se domluvíme, zda chtějí hrát venku či vevnitř a vybereme vhodný prostor.
A kde vás lidé mohou v Jihlavě nebo okolí vidět v akci nebo si bubliny příležitostně vyzkoušet?
Letos bychom měli být jako doprovodný program na letním festivalu JihlavaArt na Pístově, na Sázavafestu, jednáme i s jihlavským Vysočina Festem. Tam všude si nás lidé mohou vyzkoušet a poskytneme jim tam i doplňující informace. Zájemci se mohou v Jihlavě zapojit i do mistrovství republiky, kdy 23. května v Jihlavě proběhne jeden z krajských turnajů. Není to profesionální liga, přihlásit se může kdykoliv. Kapacita se ale plní, kdo váhá, doporučuji se co nejdříve zaregistrovat.
V čem mistrovství spočívá? Musí zájemce projít nějakým výběrem, kvalifikací?
Nemusí, je to open turnaj, série turnajů úplně pro každého. Na webu mistrovstvibublin.cz máme napsáno, že se můžete zúčastnit třeba i se svojí babičkou, není to žádná profiliga. Funguje to na systému čtrnácti krajských turnajů s tím, že vítězové krajských turnajů se utkají v celostátním finále.
V kolika hráčích se bubble football hraje ?
Hraje se čtyři proti čtyřem a je umožněno týmům mít až osm hráčů, tedy až čtyři na střídání, protože ono se to nezdá, ale je to poměrně náročný sport.
Sport i přes mohutnou bublinu vypadá chvílemi nebezpečně, jak časté jsou úrazy?
Vypadá to na první pohled mnohdy nebezpečně, je to v podstatě napůl fotbal napůl hokej s tím, že hráč je téměř celý chráněn bublinou, jediné co trčí jsou nohy. Máme odbavených pět tisíc klientů a u toho jen jeden vyvrtnutý kotník. Pokud někdo trpí na silnější bolesti zad nebo krku, doporučujeme se neúčastnit, stejně jako klaustrofobikům a samozřejmě těhotným ženám. Vše je to ale na zvážení a riziko účastníka, je to na jeho rozhodnutí.
Jaká jsou pravidla?
Standardní doba utkání je 5 + 5 minut, to je oficiální hrací doba, s tím, že pokud nedojde k faulu, tak se hra nepřerušuje. Po pěti minutách je maximálně dvouminutová pauza, kdy se prostřídají hráči týmu a pokračuje se druhým pětiminutovým poločasem a pak zápas končí.
Letos jste se stali pořadatelem oficiálního mistrovství republiky v tomto sportu.
Začínali jsme jako teambuildingová agentura - pro firmy pořádáme teambuildingy s full-servisem, doprovodné programy různých eventů, nyní se také prezentujeme jako tvůrci nového sportovního odvětví bubble football, a díky tomu máme i možnost pořádat oficiální mistrovství České republiky a stát se tak součástí mistrovství světa v Německu. Náš cíl je, aby když se řekne fotbal v bublinách nebo bubblefootball, aby si to lidé spojili právě s mistrovstvím České republiky, které pořádáme a s naším projektem Crazy Bubbles obecně.
A plány do budoucna?
Chtěli bychom vytvořit i sportovní ligu, to bychom rádi začali rozvíjet začátkem příštího roku. Vše je v přípravách a plánech, zabere to ještě spoustu času a úsilí.
Nevidíte už bubliny všude?
(smích) Někdy se člověk vzbudí i ze spaní, kdy ve snech skáčou bubliny, dostane nápad a podobně, ale není to žádná noční můra.
A ještě Vás fotbal v bublinách samotného baví?
Samozřejmě, už v těch bublinách nejsem tak, jako ze začátku, ale rád na akcích lidem předvedu, co se s nimi dá dělat, jaké jsou možnosti.
Autor: Michal Kolařík
Spoluzakladatel a provozovatel portálu City.cz. Náměty živnostníků a firem z jejich denní rutiny přenáším na náš vývojový tým. S cílem přinést inovace v zákaznických službách prostřednictvím rezervačního systému Citydiář a věrnostního programu Citykarta, služeb od City.cz
Přidejte se k nám na facebooku!