Automaty začínají tlačit na manuály. Z pohledu barev kraluje stříbrná  City
  30.11.2018

Kolony nesnižují jen nervovou odolnost řidičů. Negativně se podepisují také na životnosti spojky v autech s manuálním řazením. Možná právě proto začínají auta s automatickou převodovkou tlačit na ta „tradiční“. Překvapivě je však nekupují převážně ženy. Statistiky hovoří také o oblíbených barvách či preferovaném typu pohonu.

27 procent ojetých aut zakoupených v republikové metropoli má automatickou převodovku. Překvapivě vysoké číslo odporuje tradičnímu mužskému hořekování nad tím, jak by „automat nikdy nechtěli, protože ten je pro ženy“. Ani v tomto ohledu není tento tradovaný úzus pravdivý. Dle statistik totiž kupují ženy automaty ve 23 procentech případů.

„Datoví roboti nám umožňují sledovat a detailně analyzovat celou řadu parametrů, které jsou při výběru vozu klíčové. Díky tomu pak můžeme zákazníkům vytvořit tu nejlepší nabídku nebo efektivněji řídit skladové zásoby,“ vysvětloval Stanislav Gálik, ředitel společnosti, jež statistickou aplikaci vyvinula.

Zajímavý je také poměr kupovaných benzinových a dieslových motorů. „Nafťáky“ překvapivě v Praze vedou. K jejich nákupu se průměrně odhodlá 57 procent zákazníků autobazarů. Ve zbytku republiky je poměr víceméně vyrovnaný. Benzínovou převahu hlásí Zlínský kraj.

Z pohledu barev dominuje takřka čtvrtinový poměr stříbrné či šedé barvy. Druhé místo patří s patnácti procenty bílé.

Nepřekvapivé jsou výsledky z pohledu značek kupovaných aut.

„Nejoblíbenějším modelem celostátně zůstávají vozy značky Škoda, zejména modely Octavia a Fabia, které se na prodejích podílejí zhruba z 28 %. Druhou nejoblíbenější značkou je Volkswagen a o třetí místo se přetahují Ford a Hyundai,“ doplnil Gálik.

Velké rozdíly lze spatřit v průměrně utracené ceně za vůz. Zatímco Pražané vytáhnou z kapsy okolo 244 tisíc korun během jediného nákupu, opačný pól tabulky zaujímá Liberecký kraj, kde nakupující platí průměrně „pouze“ 194 tisíc korun.


Autor: Petr Jindra

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: