VIDEO: 270 kilometrů pěšky za pět dní. Poutník se blíží k Pardubickému kraji

Takhle náročnou cestu by zvládl málokdo. Oba muži z Moravskoslezského kraje se však perou s nástrahami téhle "pouti" statečně. Zdroj: FB Přechod pro Alexandra

06.05.2019
Rozhodli se pomoci rodině šestiletého chlapce, který je odkázaný na péči druhých. Policista z Moravskoslezského kraje s kamarádem se domluvili, že přejdou celou republiku ze západu na východ pěšky. Plán dvojici nabourala nemoc, takže policista už šlape sám: za pět dnů už ušel 270 kilometrů. Lidé si příběhu všímají a fandí a hlavně přispívají na chlapcovu léčbu.

„Dostali jsme nápad zkusit si něco nového. Sáhnout si na dno sil a otestovat kondici. Uvažovali jsme, jak naši dřinu zúročit pro dobrou věc. Když jsme se dozvěděli o příběhu malého Alexe, neváhali jsme ani vteřinu a rozhodli se pochod věnovat právě jemu,“ popisují oba hrdinové ve videu, které jejich pochod doprovází.

Na prvního máje dorazili do Aše, odkud se pěšky přesouvají směrem na východ. Během pěti dnů už stihli ujít 270 kilometrů. Přes Františkovy Lázně, Sokolov a další města došli k hranici s Ústeckým krajem. Prošli jeho jižním cípem a za Stebnem se dostali do středních Čech.

"Dnes to bylo neskutečné. Zdálo se mi, že pojedu domů. Když jsem šel sám, psychika byla na nule. Nechtělo se mi nic. Chtěl jsem to zabalit. Pak jsem si ale uvědomil, pro koho to dělám. Pro Alexe. On je větší bojovník jak já. Tak to taky nesmím vzdát," popisoval krizové momenty Duraj.

Pro průchod Středočeským krajem muži zvolili jižní cestu. Přes Křivoklátsko se vydali směrem k Berounu a ku Praze. Dalším krajem, který si připsali do itineráře, byla jižní část metropole, konkrétně Zbraslav.

Policistův kamarád Roman se taktéž musel statečně prát. Více než padesát kilometrů ušel s bolestmi nohy a zimnicí. Lékaři v nemocnici mu však odhalili pneumokokovou nemoc růži. Cesta pro něj tedy skončila.

Aktuálně se Jan Duraj nachází v Bečvárech, pomalu tedy míří směrem k Pardubickému kraji.  Jeho aktuální pozici naleznete na tomto odkazu. Pokud chcete vidět na mapě zakreslenou celou cestu, kterou už ušel, naleznete ji zde.

 

"Zrovna vycházím ze Svojšic, kde jsem spal. Jsem vyspaný do růžova. Byl jsem u strašně milých lidí, kteří mě přijali a luxusně pohostili. Sprcha, teplo, postel, peřina. Úplně paráda," pochvaloval si Jan Duraj.

Příspěvek na malého Alexe Fojcika lze zaslat na transparentní účet 2200443710/2010, důležité je uvedení variabilního symbolu 1234. Účet spravuje Charita Jablunkov. Veškerý výtěžek z akce poputuje na Alexovu rehabilitaci a léčbu.

 

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   Policista s kamarádem půjdou pěšky Českem. Lidem budou vyprávět o nemocném chlapci


Autor: Petr Jindra

Své pouto k City.cz si budoval po dobu dvou let jako externista-sporťák. Pak lásku projevil naplno a stal se plnohodnotným členem redakčního týmu.

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Brno dalo pět gólů, Jihlava se bála o výsledek. Oba týmy postoupily do baráže o ligu

  18.05.2019
  Tři branky Lukáše Zoubeleho proti Ústí nad Labem znamenají jediné - fotbalisté FC Vysočina postupují...

  Česko ve středu zaplaví žluté kytičky s meruňkovou stužkou. Letos bojují proti rakovině plic

  15.05.2019
  Pouhých dvacet korun pomůže vědcům a lékařům v boji proti rakovině. V roce 2019 se tradiční "květinový...

  Vyšetření znamének jako prevence rakoviny kůže. Zdarma ho nyní nabízí například lékárny

  14.05.2019
  Rakovina je zákeřná nemoc, které každoročně podlehnou tisíce lidí. Jednou z jejích nejhorších podob je...

  Švitoření za rozbřesku, koncert slavíků i pátrání po hrdličce nabízí jarní vycházky s ornitology

  08.05.2019
  S jarem se do země vrátili tažní ptáci a „vítání ptačího zpěvu“ vrcholí. Letos je připraveno více než...

  D1 u Velkého Meziříčí byla zavřená kvůli demolici mostu ke sjezdovce a rozhledně

  04.05.2019
  /AKTUALIZOVÁNO/ Od sobotní sedmé hodiny večer začala úplná uzavírka dálncie D1 u Velkého Meziříčí z důvodu...

  Přes polovinu Čechů trápí nadváha. Místo pohybu však spoléhají spíš na tabletky

  04.05.2019
  Přes dvě třetiny českých mužů trpí nadváhou či obezitou. Tentýž problém trápí více než polovinu žen....

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: