"#replechuj". Iniciativa Zálohujme hraje i o budoucnost lidstva  City
  02.02.2019

Vratné obaly se osvědčily. Zatímco v Česku funguje zálohový systém zatím jen na vybrané druhy skla, v cizině nejsou výjimkou i vratné plechovky či plastové lahve. O to, aby se podobný systém dařilo rozjet i v zemi, se snaží celostátní iniciativa Zálohujme. Ta přišla s výzvou #replechuj.

Jedinou cestou, jak v současnosti zvýšeně nezatěžovat životní prostředí, je krom recyklace také zálohový systém. Ten však v Česku zatím funguje pouze u vratných skleněných lahví. Iniciativa Zálohujme se nyní snaží, aby se pouze u skla systém nezastavil.

„Jako asociace výrobců nápojů v plechovkách chceme vyslovit iniciativě Zálohujme plnou podporu a vyzýváme všechny ostatní firmy na trhu, a to bez výjimky, aby, pokud jim není budoucnost životního prostředí a planety lhostejná, vyjádřili iniciativě taktéž podporu. Je důležité ukázat, že jsou zde i tací, kteří mají vůli situaci zlepšit, a to i za cenu investování části výdělků nebo lidských zdrojů. Kde je vůle, je i cesta,“ uvedl Jan Langhans, výkonný ředitel pražské značky ViWine.

Provedené odborné analýzy ukazují, že zavedení zálohového systému by uvítalo 76 procent dotazovaných lidí. Jeho provoz by prý byl také finančně samostatný. Navíc by snížil negativní dopady na životní prostředí. A to až v hodnotě 2,1 miliardy korun.

Na začátku kampaně #replechuj vzniklo 29 míst, nyní jich je už 40. Další mají přibývat.

„Největší radost nám dělá zájem a zapojení škol, protože tím učí mladou generaci zodpovědnému chování. Například Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, konkrétně Fakultě životního prostředí se náš projekt líbí tak moc, že jsme dokonce podepsali společné memorandum o spolupráci,“ dodal Langerhans.

O spolupráci nyní uvažují další velcí hráči na trhu. V ideálním případě tak vyvinutý tlak donutí i ostatní k tomu, aby se k iniciativě a zprovoznění zálohového systému odhodlali. Ve výsledku by měla pomoct snížit dopady na životní prostředí. To lidstvu pomůže nejen do budoucna.


Autor: Petr Jindra

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: