Špilberk se zrodil v polovině třináctého století na skalnatém vrchu. Jeho vznik se připisuje českému králi Přemyslu Otakarovi II. Nejstarší zprávy o existenci hradu se datují k rokům 1277 až 1279. Čeští králové a královny hrad navštěvovali jen při pár příležitostech. Skutečným sídlem se pro moravskou šlechtu stal až o sto let později za vlády Jana Jindřicha a syna Jošta.
Šedesát let vlády Karla IV. je nejvýznamější a nejlepší dobou, přesto ne právě známou kapitolou dějin Špilberku. Po Joštově smrti se stal hrad výhradně vojenským.
"Plně se projevil nejen za válek husitských, ale především za bojů mezi českým králem Jiřím z Poděbrad a uherským králem Matyášem Korvínem," stojí na oficiálním webu hradu Špilberk.
Hrad postupně jako na houpačce chátral a zase získával své postavení, příkladem může být patnácté století či třicetiletá válka.
Císař Josef II. dospěl v roce 1783 k rozhodnutí změnit zrušené vězení na Špilberku na civilní věznici, kde by skončili jen ti nejtěžší zločinci. K těmto účelům sloužily především kasematy, do jejichž cel se mohlo vejít přes 200 trestanců, které využívali k tvrdé práci v pevnosti i mimo ni. K těmto vězňům později přibyli i političtí.
V roce 1809 zničil Napoleon a jeho armáda několik důležitých částí špilberského opevnění a tak se stal velkou civilní věznicí kromě rozsáhlé vojenské pevnosti. Věznice byla zrušena až v roce 1855 Františkem Josefem I.
Špilberk se proslavil zejména v prvním roce nacistické okupace Československa. Pro spoustu věznů znamenal hrad přestupnou stanici do německých koncentračních táborů. V roce 1959 však špilberská vojenská éra skončila a o rok později se stal muzeem města.
Z vrcholku hradu se nabízí krásný výhled. Rozhledna má 103 schodů a těsně před věží mohou lidí vyjít na terasu, kde je rovněž dalekohled.
Na nádvoří stojí také zvonkohra, kde tvoří výrazný prvek hradu. Skládá se z patnácti zvonů, některé z nich váží až 220 kilo. Odlila je zvonkařská dílna Laetitie Dytrychové v Brodku u Přerova, autorem reliéfů na zvonech je sochař Otmar Oliva.
Momentálně je možné poslechnout si skladby jako O sole mio, Po starých zámeckých schodech, Moravo, Moravo, Nabucco, Óda na radost nebo Valčík na rozloučenou.
Muzeum na hradě Špilberk skýtá možnost navštívit jak dlouhodobé výstavy, tak krátké expozice. Muzeum umožňuje i exkurze pro školy.
O otevírací době muzea, hradu, kasematů i rozhledny najdete více informací zde.
Přidejte se k nám na facebooku!