KOMENTÁŘ: Učňáky jsou dnes školou poslední volby, motivace jít na ně je nulová

26.01.2019
Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák by mohl laskavě vysvětlit, jak zvýšíme tuto motivaci, když na učňáky násilně natlačíme přes cut-off score další desítky tisíc dětí, které chtějí jít na střední, spadnou pod čáru cut-offu. Ty nepochybně láskou k určenému učňáku doslova zahoří a svou pilku na železo u ponku skropí slzami štěstí.

Jiří Hlavenka se na svém facebookovém profilu zamýšlel nad současným školstvím. Příspěvek, se svolením autora, přinášíme v plném znění, bez editorských úprav. 

Mám trochu jiný návrh. Pojďme nejdřív spravit učňáky - nejpokaženější část českého vzdělávacího systému vůbec. Pojďme z nich udělat školy moderní a hravé (!). Když už někdo není studijní typ, je aspoň hravý - využijme toho.

Udělejme z toho školy pro mladé podnikatele - vždyť řemeslník, to je živnostník, drobný podnikatel. Svobodný člověk. Koho řemeslo chytne, tomu umožněme stát se hvězdou - ať kouká na ruce těm nejlepším, ať má možnost se seberalizovat, ať cestuje do zahraničí.

Koho to nechytne, netlačme na pilu, jen mu to řemeslo znechutíme - ať si hraje, časem se v něčem najde. S varovným číslem 15% - to je procento těch, kteří zůstanou u vyučeného oboru a neutečou od něj - se už nemáme kam zhoršit, víc pokaženější to být ani nemůže.

Tak prosím nejdřív spravme odborné školství - pan hejtman Vondrák a paní hejtmanka Vildumetzová mohou začít třeba zítra, když mají tolik energie - a když se nám to podaří, žádného cut-off už nebude potřeba.


Autor: Jiří Hlavenka

Český podnikatel a investor v oblasti informačních technologií, od roku 2016 zastupitel Jihomoravského kraje. Názory publikuje na svém profilu na facebooku, odkud jsou s jeho svolením redakcí přebírány.

Ukázat další blog tohoto autora
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: