Komentář: O nervózním premiérovi a o tom, jak chutná plná Letná

Na Letnou v neděli dorazilo podle odhadů více než 250 tisíc lidí. Zdroj: City.cz

24.06.2019
Příjemná, pozitivní, pohodová atmosféra - žádná nenávist a nepřátelství. Vlastně to byl spíš happening než demonstrace, protože to o co jde už bylo řečeno na předchozích shromážděních, a na Letné šlo o to ukázat, jak silná ta podpora je. A výsledkem byla radost, že jsme tuhle plochu fakt zaplnili.

Jiří Hlavenka se na svém facebookovém profilu ohlíží za nedělní demonstrací v Praze na Letné, na které se podle odhadů sešlo více než čtvrt milionu lidí. Příspěvek se svolením autora přinášíme v plném znění, bez editorských úprav. 

Podstatná je ale jiná věc. V postupně sílící, gradující sérii demonstrací se zrodilo něco, co má velkou sílu, co jen tak nevyšumí. Protože nám to totiž zachutnalo, protože si demonstrující na náměstích i jejich příznivci doma uvědomili, jakou sílu jejich aktivity doopravdy mají.

Je něco úplně jiného, když někde u sloupu stojí hlouček deseti demonstrujících s třemi rukou psanými transparenty na papundeklu, který něco deklamuje a nikdo si jich nevšímá - a když je na pláni čtvrt miliónu lidí, kterým na pódiu vzdávají hold úctyhodní lidé naší země, když to v přímém přenosu dává televize a když o tom informují noviny celého světa. To "chutná". 

A moc chutná, když sledujete reakci Andreje Babiše, který do kamery na dotaz redaktorky co na to říká, nervózně zamrmlá "je dobre když lidi mají demokracii a můžou demonstrovat", přičemž celá jeho body language neomylně prozrazuje opak: ne, tento pán tomu NENÍ RÁD, a to tak že velmi. 

Nejenom že to chutná a baví, ale především to dává zpětnou vazbu, odměnu za práci: má to smysl, má to výsledky. Je jasné, že další útoky proti justici si Babiš nyní hodně rozmyslí, a že to je bezprostřední výsledek občanského aktivismu. Je jasné, že se toho bojí. Je jasné, že je to povzbuzení pro demokratické síly a studená sprcha pro obchodníky se strachem, kteří reagují už jen trapně a křečovitě (Václav Klaus a jeho "hrstička zneuznaných", zmíněno v neděli na Letné vyvolalo smích, který musel být slyšet až na Hrad).

Kdepak, tohle neusne. A když Mikuláš Minář vyzve, Letná nebo dvě stě náměstí našich měst bude zase plných, a příště zas, a příště opět. Tady opravdu vzniklo něco velkého.


Autor: Jiří Hlavenka

Český podnikatel a investor v oblasti informačních technologií, od roku 2016 zastupitel Jihomoravského kraje. Názory publikuje na svém profilu na facebooku, odkud jsou s jeho svolením redakcí přebírány.

Ukázat další blog tohoto autora
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: