Čtení je mnohem důležitější, než si myslíte. A nejde jenom o děti!

24.09.2019
Škola volá, nejenom v září. Učení patří k životu, zdaleka nejde jenom o děti. Klíčovým prvkem každého učení je čtení. Jakkoli je podceňováno, bez čtení není možné dosáhnout kvalitního vzdělání v žádném oboru, je základním předpokladem úspěchu ve škole i v životě.

Učení bez čtení neexistuje...

Celý školský systém je založen na textech. Pokud s texty neumí pracovat, je tím žák, student, obecně člověk omezen. A nejde jenom o školu a vzdělávání. Schopnost pracovat s texty, rozumět jim a dokázat rozeznat texty manipulativní, je nezbytná pro to, aby člověk v současné době informační přetíženosti dokázal obstát. Hovoří se o tzv. mediální gramotnosti.

Čím více je kolem nás mobilů a dalších chytrých zařízení, čím více technologie chrlí data a informace, tím užitečnější je schopnost umět číst, skutečně číst, tedy pochopit text a souvislosti. Jakkoli, jsou to právě technologie, které nás odvádějí od čtení knih. Měli bychom přemýšlet, čemu věnujeme svůj čas, čemu čas věnují naše děti.

„Umět číst texty rovná se umět číst svět,“ 

říká učitel češtiny a dějepisu na základní škole v Kopřivnici a v rozhovoru na serveru RodičeVítáni.cz a dodává také další benefit čtení – zvyšování koncentrace, schopnost soustředění.

„Mám pocit, že v současnosti silně klesá kapacita paměti.“

„Všemožné ankety ukazují, že mladí lidí si dnes nepamatují žádná čísla, letopočty. Dle mého názoru to má původ v tom, kolik času tráví mladí lidé ťukáním na mobilu nebo brouzdáním po internetu. Když se vydržím jen 10, 15 minut soustředit na čtení, trénuju tím svou schopnost koncentrace.“

„Mám zkušenost, že děti, které čtou, dokážou i líp přemýšlet...“

A nejde jenom o děti, často příliš hyperaktivní, roztěkané a nesoustředěné. Soustředění dnes chybí i dospělým. Schopnosti přemýšlet, spoléhat na vlastní mozek, trénovat paměť, věnovat se učení a čtení tak nějak postupně unikají nám všem. 

Co s tím? Zaměřte se na čtení a vlastní mozek!

Nespoléhejte se na technologie, ale na své mozkové závity. Trénujte paměť, protože paměť funguje jako svaly – dá se vytrénovat. Odložte všechny ty chytré pomocníky, protože jenom oslabují vaše mentální výkony. Pokud přece jen hledáte pomocníky a podporu, využijte bylinky, jako je brahmi (bacopa).

Indická bylinka Brahmi, která se u nás dá pěstovat jako nenáročná pokojová rostlina, je vůbec jedna z nejužitečnějších bylinek na mozek. Přisuzuje se jí celá řada účinků v oblasti mozkové činnosti, učení, paměti, koncentrace apod. Je dobrá i na nervy. Podpoří psychiku. Posílí mentální schopnost.
Jde přitom pouze o bylinku, tzv. přírodní nootropikum, dar přírody, který nemá žádné vedlejší účinky.

Brahmi se také řadí mezi tzv. chytré drogy, podobně jako třeba guarana, ženšen nebo gotu kola.

Obr.: Pixabay.com


  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.

  • Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
    Chcete o nich vědět mezi prvními?

    Přidejte se k nám na facebooku!

    Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: