V současnosti trpí zeleným zákalem 60 milionů lidí na celé planetě. Pro rok 2020 odborníci odhadují nárůst tohoto onemocnění až na 76 milionů. Nejhorší na něm je, že zhruba padesát procent lidí o své nemoci ani neví. Mohou přijít až o 40 procent zraku a ničeho si nevšimnou. A to doslova.
„V současné době dosahuje celosvětově počet lidí, kteří oslepli následkem glaukomu, 4,5 milionu. V České republice bylo v roce 2017 ambulantně léčeno 367 323 pacientů se zeleným zákalem,“ vysvětlovala mluvčí brněnské nemocnice Petra Veselá.
Světový den glaukomu, jak se zelený zákal odborně jmenuje, proběhne již posedmé. Letos se organizátoři rozhodli nalákat pacienty i mottem: „Oko a jízdní kolo mají věc společnou, vyžadují pro svou funkci a bezpečnost správné hodnoty vnitřního tlaku.“
V nemocnici u svaté Anny v Brně budou lékaři připraveni vyšetřit zájemce bezbolestným způsobem, a to od 8 do 14 hodin. V Českých Budějovicích stanovili speciální ordinační hodiny na 10 až 14 hodin.
„Lidé si budou moci nechat změřit nitrooční tlak bezkontaktním tonometrem. Procedura je bezbolestná, rychlá a umožňuje odhalit nejčastější typ zeleného zákalu,“ vysvětloval primář brněnského očního oddělení Lubomír Hanák.
Budějovice nabízí krom měření očního tlaku také nefrologické, čili ledvinové vyšetření. To proběhne ve stejném čase.
Včasné odhalení zeleného zákalu je nesmírně důležité. Jakmile totiž dojde k příliš vysokému tlaku na oční nerv, může být nenávratně poškozen. V počátcích je navíc tahle nemoc prakticky bezpříznaková. Velkou roli při něm hraje i dědičnost. Lékaři proto doporučují lidem nad 40 let jednou ročně navštívit odborníka.
zobrazit méně