Ikony - Obrazy neviditelného světa

  Jihlava
  Muzeum Vysočiny Jihlava
  07.09. 09:00 - 13.10.2019 17:00

Výstava představuje tajemné kouzlo pravoslavných ikon a chrámů

Pozvání na výstavu IKONY - OBRAZY NEVIDITELNÉHO SVĚTA. Vernisáž výstavy, která představí kouzlo pravoslavných ikon a chrámů, se koná v pátek 6. září od 17:00.
Od 7. září se budou moci návštěvníci jihlavského muzea na muzejních arkádách setkat s tajuplným světem pravoslavných ikon a chrámů na výstavě nazvané Ikony – Obrazy neviditelného světa.

Ikona je umělecké vyjádření evangelijní zvěsti, dobré zprávy o spáse člověka. Tato umělecká díla jsou neopakovatelná svým duchovním obsahem i výtvarným stylem. Ikonopisci se řídili a řídí jinými motivy a přístupy k umění, než jsou dnes běžné. Své síly vkládají do vyjádření skutečnosti, která přesahuje jejich individuální pohled.

Ikony jsou vytvořeny pomocí kánonu, který je společným dílem církevních otců a ikonopisců. Proto vyjadřují obecné církevní hledisko, zabývající se smyslem lidského života. Kanonicky vytvořená ikona má za úkol podat prostřednictvím obrazu tutéž pravdu o záchraně člověka pro věčný život v Bohu všem členům církve napříč prostorem a časem. Kánon přitom nespoutává umělce vnitřně, duchovně nebo umělecky, ale slouží jako pomoc při ztvárňování hlubokého duchovního obsahu.

To, že ikony dokáží tak intenzivně promlouvat k srdci mnohých lidí i dnes, ovšem není jen dílem kánonu. Ve vrcholném období ikonopisectví byli autory ikon především mniši, kteří žili hlubokým kontemplativním životem. Můžeme se dokonce v souladu s pravoslavnou teologií vyslovit v tom smyslu, že „viděli Boží slávu“. To, co pronikalo jejich duše, vkládali do svých děl. Stali se tak vzorem pro celé další generace ikonopisců.

Na výstavě se zájemci seznámí také s nejznámějšími poutními místy spojenými s pravoslavím, s nejdůležitějšími náboženskými motivy, které ikony zachycují, a prostřednictvím ikon se představí také čeští světci.

V rámci konání výstavy proběhnou v Malovaném sále muzea také 2 přednášky. 12. září se uskuteční přednáška „Jak se dělá ikona“ a 25. září další nazvaná „Mystika východního křesťanství“. 10. října mohou zájemci zavítat do pravoslavné kaple sv. Václav a Ludmily v Jihlavě na komentovanou prohlídku. Všechny výše uvedené akce začínají v 17:00.
Výstava potrvá do 13. října.

Autor: Oberreiterová Dana

Místo události: Masarykovo nám. 57/58, Jihlava


Muzeum Vysočiny Jihlava

Nabídka prohlídky muzea, stálých expozic a výstav, po domluvě možnost výkladu v cizím jazyce.
+420 567 573 880
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: