V tajemném podzemním sklepení malenovického hradu se zabydlely sochy

15.06.2019 09:00 - 01.08.2019 17:00
Středověký hrad v Malenovicích, který spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, nabízí svým návštěvníkům příležitost setkat se v prostorách historických sklepů s plastikami zlínské sochařky Otilie Demelové Šuterové.

Výstava probíhá již od soboty 15. června. Setkání s autorkou a neformální „křest výstavy“ se uskuteční ve čtvrtek 1. srpna v 17 hodin na nádvoří malenovického hradu.

„Když jsem se asi před rokem nečekaně ocitl v sochařském ateliéru paní Šuterové ve Lhotce, byl to pro mě silný zážitek a napadlo mě zpřístupnit širší veřejnosti alespoň část jejího rozsáhlého sochařského díla v malenovickém hradu. Autorka s tímto nápadem souhlasila a vytipovala 25 figurativních plastik, které jsme nainstalovali ve sklepních prostorách. I instalací této výstavy plníme naše předsevzetí po rekonstrukci postupně zpřístupňovat další hradní prostory a předkládat všem, návštěvníkům nové atraktivní zážitky. Jsem přesvědčen, že zvláště v horkém letním počasí pro ně bude setkání se sochami v chladivém hradním podzemí krásným a příjemným zastavením,“ řekl ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec. 

„Díky nápaditosti i šikovnosti především restaurátora Karla Šindela, kastelána Luďka Bubeníka a jejich spolupracovníků se podařilo instalaci soch v dosud nevyužitém sklepení vyřešit s minimálními náklady. Přestože jsem očekával, že výstava bude velmi atraktivní, výsledek naprosto překonal moje očekávání. Charakter plastik z keramické hlíny, které vzhledem k vysokožárnému výpalu snesou i vlhkost a náročnější klimatické podmínky, se do těchto zemitých prostor velmi dobře hodí a rádi bychom dali této originální expozici dlouhodobější trvání. Na začátek srpna připravujeme pro zájemce možnost setkat se osobně s autorkou přímo na hradě,“ sdělil ředitel muzea Pavel Hrubec. 

Akademická sochařka Otilie Demelová Šuterová (nar. roku 1940 v Kroměříži) žije a pracuje v předměstské části Zlína - Lhotce. V expozici pro Hrad v Malenovicích předkládá výběr z širokého tematického spektra svého sochařského figurativního projevu. Prezentované plastiky vznikaly v průběhu více než dvaceti let.

Návštěvníci hradu si mohou prohlédnout sochy, které autorka opatřila i stručným slovním doprovodem – například „TROJMEZÍ zlínského regionu v symbolech setkávajících se zde – Valašsko, Haná a Slovácko – ústící do náznaku moderní architektury Zlína“; „HUDBA P. J. VEJVANOVSKÉHO - barokní skladatel, trubač, kapelník spjatý s Kroměříží svým působením i rodinným životem“; „CHRONOS – čas plynoucí, čas historie, odhmotněnost“; „SVĚTLO LIDSKÉ – hřejivost a jas ve vzájemnosti si chraňme“.

Výstava je zpřístupněna v rámci stávajícího návštěvnického vstupného. 

Autor: Tinková Dana

Místo události: Hrad,Malenovice

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Jedinečný víkendový workshop malby pod vedením Attila Vencela

  24.08.2019 - 25.08.2019
  Malovat se naučíte malováním. Můžete mít talent a nevědět o něm. Můžete mít touhu, ale zároveň strach...

  V hlavní roli Miloš Jiránek. Jihlavská galerie chystá i komentované prohlídky

  23.05.2019 - 25.08.2019
  Miloš Jiránek je jednou ze zakladatelských osobností českého moderního umění. Jihlavská výstava potrvá...

  Galerie Alternativa připravila dvojvýstavu, vernisáž zahájí Spěváček a Kauer

  06.06.2019 - 25.08.2019
  V Jihlavě svoji tvorbu představí Klára Doležálková a Pavla Benešová.

  Dílo Jiřího Dudycha autora Křížové cesty míří do univerzitní galerie

  11.06.2019 - 30.08.2019
  Litomyšlský umělec a autor známé Křížové cesty z kostela v Budislavi, představí svoje plastiky a sochy...

  Prázdninové labodílny: S tučňákem na sever

  01.07.2019 - 30.08.2019
  Jaká úskalí mohou potkat tučňáka při cestě z jižního na severní pól? Co je to skupenství látky a jak...

  Táborníček nabízí prázdninovou zábavu pro děti z Prahy, zavede je do trampských osad

  26.08.2019 - 30.08.2019
  Konec letních prázdnin mohou děti z Prahy 1 prožít na příměstském táboře TÁBORÁČEK. Pestrý program nabitý...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: