Jihlavská galerie představuje dílo Otakara Lebedy

24.05.2018 17:00 - 26.08.2018 18:00
Otakar Lebeda je považován za jednoho z nejnadanějšího žáků krajinářského ateliéru Julia Mařáka na pražské Akademii.

Otakar Lebeda (1877 - 1901)

24. 5. – 26. 8. 2018
Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Masarykovo nám. 24, Jihlava
kurátor: Jana Bojanovská

Komentované prohlídky: 8. 6. 2018 (v rámci Galerijní noci) a 21. 8. 2018, vždy v 17 hodin

Cyklus výstav, zaměřených na významné osobnosti české výtvarné scény přelomu 19. a 20. století, na němž se společnou měrou podílí KGVU ve Zlíně a OGV v Jihlavě, nyní pokračuje představením tvorby Otakara Lebedy. Malíře, který je považován vedle Fr. Kavána a Ant. Slavíčka za nejnadanějšího žáka krajinářského ateliéru Julia Mařáka na pražské Akademii. Malíře, jehož umělecká i životní cesta byla tragicky předčasně ukončena. Malíře, jehož dílo je bezesporu svým obsahem i rozsahem zcela výjimečné a je právem řazeno mezi hlavní vývojové mezníky českého umění.

Na výstavě je Lebedova malířská tvorba, vzniklá v rozmezí pouhých devíti let, prezentována výběrem více než 50 prací zapůjčených z veřejných galerií i ze soukromých sbírek. Velká část vystavených obrazů jsou studentské práce namalované v letech 1892-1897 v Mařákově krajinářské škole, další pak z jeho cest po Čechách a z Francie. Koncepce výstavy sleduje autorovu krátkou cestu od počátečního realismu k náladovým krajinám, přes impresivní malbu až k závěrečnému příklonu k expresi ve figurálních motivech. V porovnání s poslední velkou retrospektivní výstavou Otakara Lebedy, kterou uspořádala Národní galerie v Praze v roce 2009, je samozřejmě tato expozice svým rozsahem spíše komorní, ale je zde představeno několik dosud nevystavených Lebedových obrazů a drobných studií ze soukromých sbírek, které byly ještě v době konání zmíněné pražské výstavy neznámé a veřejnosti nepřístupné.

Zapůjčitelé: kromě OGV v Jihlavě a KGVU ve Zlíně, dále NG v Praze, MG v Brně, ZČG Plzeň, GVU Ostrava, GASK Kutná Hora, GVU Náchod, VČG Pardubice, Sbírky Pražského hradu, MU Olomouc, Galerie Kodl, Karlštejnská a.s. a další soukromí majitelé.

 

Autor: OGV Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě


Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

OGV usiluje o to být živou multifunkční institucí, která je aktivní součástí aktuálního kulturního dění....
567 301 681
 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Anna K. vyrazí na své první vánoční turné. Velké sály vymění za divadla

  07.11.2018 - 22.12.2018
  Zpěvačka Anna K. navštíví česká a moravská divadla, aby v nich odehrála své první vánočního turné. Program...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: